Kardelen Twitter'da... https://twitter.com/#!/KardelenDergi_        Kardelen 30 Yaşında!..       
    Yorum Ekle     10555 kez okundu.     42 yorum bırakıldı.     Yazara Mesaj

Harem Penceresinden II. Abd?lhamit
Yavuz Sert

  Sayı: 44 - Nisan / Haziran 2005

II. Abdülhamit, Osmanlı tarihinin en çok tartışılan padişahlarındandır. Onunla ilgili kitaplar, konuşmalar, araştırmalar vs, genelde şöyle başlar:
“Kimine göre kızıl sultan, kimine göre Ulu Hakan”...
Osmanlı padişahları arasında, en uzun süre tahtta kalan padişahlardan biri olan II. Abdülhamit’in tahtta olduğu zamanda, Osmanlı’nın ve dünyanın durumu göz önüne alınırsa sultanın devlet yönetimi ve siyasetinde ne kadar ileri olduğu farkedilir. Alman devlet adamı Bismarck’ın şöyle dediği rivayet edilir:
“Dünya siyaset ilminin %80´ini Sultan II.Abdülhamit biliyor... %10´unu ben, gerisini de diğer liderler biliyor"

İngiliz Koramiral Sir Henry Woods ise Sultandan şu şekilde bahsetmektedir:
“Bana göre Sultan Abdülhamit, gelmiş geçmiş Osmanlı padişahları arasında en müstesna mevkiî işgâl edenlerden biridir... Eğer Sultan Abdülhamit Han olmasaydı, devleti akıllı idare etmeseydi, devlet çoktan yıkılmış olurdu...
“Sultan Abdülhamit Han düşürülmeseydi, birinci cihan savaşı çıkmayacaktı. Aksini farz etsek bile Sultan, Türkiye’yi tarafsız bırakacak ve hârpten sonra hiç yıpranmamış bir Türkiye, yıpranmış devletler arasında sivrilecekti...”

II. Abdülhamit hakkında en çok tartışılan kişilerden biri olduğu için neredeyse her yıl hakkında bir veya daha fazla eser kaleme alınır. Geçtiğimiz yıl içinde çıkan eserlerden bazıları şunlardır:
“Hedefteki Sultan II. Abdülhamit” - Vahit Çukuk, “Birinci Meşrutiyet ve Sultan Abdülhamid: Midhat Paşa-Abdülhamid Kavgası” - Süleyman Kani İrtem, “Abdülhamid Ulu Hakan Mı? Kızıl Sultan Mı?” - Mustafa Müftüoğlu, “II. Abdülhamid Han’ın Şeyhi Şeyh Muhammed Zafir Efendi ve Ertuğrul Tekkesi” - Kamil Büyüker, “II. Abdülhamid ve Dış Politika” - Vahdettin Engin.

Benim size bahsedeceğim kitap ise İsmet Bozdağ’ın “Harem Penceresinden II. Abdülhamit” adlı kitabı.

Tarihçi İsmet Bozdağ, “İsviçre bankalarında muhafaza edilen hatıralardan alıntılar” olarak iddia ettiği bu eser Truva Yayınları tarafından 2004 yılında basıldı.

Osmanlı’da harem konusu, genelde Osmanlı karşıtlarının ilgisini çekmiş, maksatlı olarak Osmanlı’ya karşı koz olarak kullanılmaya çalışılmıştır. Bilerek ön plâna çıkartılarak Osmanlı hakkında yanlış yargıda bulunulması için kullanılmıştır.

Kitabın ismine bakarak bu eserinde bu amaçta olduğunu sanmayın. “Harem penceresinden II. Abdülhamit”, sultanın eşlerinden Pesent Hanım’ın hatıralarından derlenmiş bir eser. Ayrıca Sultan’a doktorları aracılığı ile yapılan suikast denemesi de kitapta ayrı bir bölüm olarak yer alıyor.

Eser Pesent Hanım’ın saraya nasıl girdiğinden başlıyor ve onun gözünde II. Abdülhamit ve o dönemin Osmanlısının profili çiziliyor.

Eserde dikkatimi çeken bölümlerden biri, sultanın Pesent Hanım’a harem hakkında bilgi verdiği bölüm. Sultan bu konuda şöyle diyor:
“Eğer biz Avrupalı krallar gibi düşünsek, topluma bakışımız böyle olsa, hareme de gerek yok, harem ağasına da... Ama Osmanoğulları bir süre dışardan kız alıp damat olma yolu denendikten ve bunun zararlarını gördükten sonra işi hareme dökmüşlerdir.”

Pesent Hanım kendisinin de dışardan olduğunu hatırlatınca, Sultan şöyle devam etmiş:
“Siz bir istisnasınız, eğer ailenizin tek kızı olmasaydınız sizinle evlenmezdim.
Her evlilik saraya nispet bir aile yaratır. Bu aile bu nisbetiyle –hiç bir surette kötüye kullanmamış olsa bile- çevresinde bir itibar tabakası oluşturur ve devletle işi olanlar, kendilerinin yardımıyla işlerinin görülmesi için bu insanlar üzerinde her çareye başvurmaya başlarlar. Avrupa ülkelerindeki soyluların kaynağı budur. Bu kimselerin dokunulmaz- lıkları, ayrıcalıkları olur. Yanlış bir işe de bulaşsa, üstüne varamazsınız. Giderek sarayın karşısında ikinci bir güç haline dönüşürler, bir de bakarsınız iktidara ortak olmuşlar.
Osmanlı devleti bunun acısını çok çekti. En ibretlisi II. Osman’ın başına gelenlerdir. Bu yüzden biz dışarıdan kız almayı doğru bulmayız. Saray dışında bazen saraya bağlı, bazen saraydan kopuk bazı ailelerin varlığı, asalak bir sınıf ortaya çıkarır ve devlet bundan her zaman zarar eder. Çaresi tek soylunun devleti yönetmesi ve başka soyluların türemesine izin verilmemesidir. Ceddim Sultan Mehmet Han, Çandarlı Kara Halil Paşa’yı birçok sebepten, fakat en önemlisi soyluluğun saray karşısında zorlu bir güç oluşturmasına son vermek azminden ötürü öldürtmüştür. İki başlı idare ülkenin hayrına olmaz. Hele bu irade çatışırsa devlet mahvolur. Bu yüzden Osmanlı düzeninde saray kadar harem de önemlidir. Bazı devlet adamları Osmanlı sarayında haremin zaman zaman yönetimde rol aldığı konusuna fazlaca önem verirler. Bu doğru değildir. Eğer soyluluğun saray duvarları dışına taşmasına izin verilmiş olsaydı çok daha kötüsü olur, devlet bu sarsıntılara dayanamayıp çökerdi...”
Eser harem hanımlarından birinin hatıralarından oluştuğu için o zamanki siyasî olaylardan çok ayrıntısı ile bahsedilmemiş. Ancak o devirde Sultan’ın çalışma biçimi, içinde bulunduğu ruh hali üzerinde durulmuş.
Kitabın ikinci bölümü, Sultan’ı zehirleme teşebbüsünü anlatan ilgi çekici bir bölüm. Ayrıca Sultanın, kendisini zehirleyerek suikast girişiminde bulunan doktorlara karşı tavrı da yine onun siyasi zekasını gösteren en iyi örneklerden.
156 sayfalık bu eser, bir çırpıda okuyabileceğiniz size II. Abdülhamit dönemi hakkında küçük anektotlar verecek.

İsmet BOZDAĞ
Araştırmacı yazar. Daha çok yakın tarihle ilgili araştırmalarıyla tanınmıştır.
1916 yılında Bursa’da doğdu. İstanbul Üniversi- tesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü’nü bitirdi.
Eserlerinden bazıları:
Atatürk Konuşuyor (2000), Atatürk’ün Avrasya Devleti (2000), Atatürk’ün Fikir Sofrası (2000), Bilinmeyen Atatürk (2004), Bitmeyen Kavga (1993), Celal Bayar Bilinmeyen Yönleriyle (2005), Darağacında Bir Başbakan (2004), Değişim Şafağı (2004), Devlet Kavgası (2000), Gazi ve Latife (2000), Harem Penceresinden II. Abdülhamit (2004),
Kemal Tahir’in Sohbetleri (1900), Kültür İhtilâlimiz (2000), Kürt İsyanları (2004), Lâtife & Fikriye İki Aşk Arasında Atatürk (2005), Menderes Menderes (2001).

Bu yazıya yorum ekleyin

Adınız
E-posta Adresiniz
Yorumunuz
 

CAPTCHA


Resimdeki rakamları bu alana yazınız


Eklenen Yorumlar


Ekleyen : OSMANLITORUNU    21.08.2008
Yorum : ALLAH NURUNU TAMAMLAYACAKTIRVE YİĞİT DÜŞTÜĞÜ YERDEN KALKACAKTIR BU BÜTÜN DÜNYA BEKLİYOR BÜTÜN DÜNYA ONUN ADALETİNİ ÖZLÜYÜR İSLAMİ YÜKSELİŞİ BEKLİYOR İSLAMSIZ TÜRKİYE OLMAZ TÜRKİYESİZ İSLAM OLMAZ BEN İSLAM YOLUNDA TÜRKİYE UĞRUNA CANIMI VERMEYE HAZIRIM GERİ GEL EY OSMANLI BİTSİN ARTIK HASRET BİTSİN BU VATANIN GENÇLERİNE OLAN ÖZLEM SEN YOKSUN DİYE GENÇLERİMİZ BATILILAR GİBİ YAŞAMAYA ÇALIŞIYORLAR SENİN BÜYÜKLÜĞÜNÜ ANLAYAMIYORLAR GERİ EY OSMANLI GERİGELDİĞİNO BAYRAMDA BENDE KURBAN OLAYIM SENİN İÇİN YAŞIM 21 AMA FATİH GİBİ İSTANBULU DEĞİL DAHA KENDİMİ FETHEDEMEDİM
Ekleyen : OSMANO?LU    21.08.2008
Yorum : ALLAHIM VATANIMIZIN BAŞINA BİR DAHA İNÖNÜ GİBİ DİN DÜŞMANININ GEÇMESİNE İZİN VERME
Ekleyen : alperen    12.02.2008
Yorum : allah ondan razı olsun böyle bir ecdadın nesliyiz.bugün gerçekleşen yeniden büyüme özünü anlama ve maneviyatın tohumlarını attığı için ona minnettarım.
Ekleyen : halem14    13.12.2007
Yorum : inşallah gercek tarihimizi öğrenir veona göre yol çizeriz ama maalesef hainler abdülhamit hana yaptığı gibi bize yapmayade vam ediyorlar
Ekleyen : u?ur cem    14.10.2007
Yorum : çok güzel bütün ihtiyaç larımı geçirdi
Ekleyen : ABDULHAMYD    30.08.2007
Yorum : Osmanlı tarihini anlayanlar bilirlerki bu ülke kuvvete dayanarak değil adalete dayanarak kurulmuştur eğer osmanlı orduları gittikleri yere adalet yerine zulüm götürselerdibu imparatorluk kurulmadançekirdek halinde parçalanırdı Adalet meşruiyetin temelidir. meşruiyet HÜKMETMENİN Mesnedidir,KUVVET meşruiyetin müeyyidesidir bu halde kuvvet meşruiyyete hükmetme ADALETE dayanmak,ZORUNDADIR,Herkimki,ADALETSİZ meşruiyetsiz kuvvet kullanmaya KALKARSA YIKILIR ORDU gayesi içinde elindeki kuvveti kullanırsa,meşru gayesi,dışına kayarsa gayrımeşrudur. belki bazı,şeyleri,yakar yıkar,AMA,sonunda kendiside yıkılır,VE MAALESEF,BU ENKAZIN ALTINDA BAZAN,BİR DEVLETDE ÇÖKER... ABDÜLHAMİDİN HATIRA DEFTERİNDEN---Fransız ihtilalinden ilham alıp yahudi ermeni bulgar anarşistlerle birlikte ve siyonist ve mason dış güçlerin desteğiyle,ORDUYU politikaya bulaştırıp koca bir imparatorluğu dağıtan ve türk milletini nasıl perişan edip bir gece vatandan kaçan sahte kahramanların beyinsizlerin ucuz kahramanlılarının nelere malolduğunun SULTAN ABDULHAMİDİN ağzında ibretlik dersidir... allah birdaha bizi böyle beyinsizlerden korusun şahsi menfaatlerini müstevlilerin emelleri ile tevhit etmekten kasıt ta bu zaten ALAMAN Genaralin türk ordusunun başına geçirilmesi almanlarla kaderbirliği yapılması M KEMAL PAŞANIN KASTEDDİĞİDE BU ZATEN GENÇLİĞE HİTABESİNDE kastetdiğide o zaten... DARBECİLİK LE 1908 DEtahatan indirdikleri sultan abdulhamid 5 milyon km toprak teslim aldıktan beş on sene sürmeden milleti ve toprağı miras yedigibi harcadılar ALLAHIM İÇİMİZDEKİ BEYİNSİZLERİN İŞLEDİKLERİ YÜZÜNDEN BİZLERİDE HELAK EDERMİSİN. AYET MEALİ...
Ekleyen : yunus    22.08.2007
Yorum : abdülhami han ıindirmek icin kimin imzalari oldugunu ogrenmek istıyorum Eseriniz Fena Degil CEVABİNİZ YAKİN OLURSA seVİNİRİM SAYGİLARİMLA HAYİRLI CALISMALAR
Ekleyen : abdulsamet    05.08.2007
Yorum : nice neferlerin uğrun da ölümü göze alacağı bir padişah o şuan da rüzgarın savurduğu yerde allahın istediği yede (cennette) belkidebizleri izliyor onun gibisi gelmez gönlümüzü şereflendirmez kendi zamanında hızırgibi yetişt itekrar nasib et allahım o nun kadar olmasabile mura onu istemeyenleri kendiönünde diz çöktürecek bir zat nasibet yarabbi
Ekleyen : Erhan    04.08.2007
Yorum : Tekrar Osmanlının Şahlanmasına Az kaldı...
Ekleyen : kahraman    04.08.2007
Yorum : süper gücümüzü kaybettiğmiz için yüreğimiz kan ağlıyor.bir özlemiçindeyiz.taki osmanlı gene doğunca.turanizm artı osmancılıkeşittirbizim özlemimiz.inşlh dünya yıkılmadan buna ulaşırız.ve intikamımızı(çeçen ırak afkanstn aceh afrika balkanlar filistn keşmir ve...) alacağız.
Ekleyen : TCpatriot    12.07.2007
Yorum : İste Sultan Abdulhamit Hanın İlerigörüslülügüyle söyledigi seyi bugün demokratik gecinen bir ülkede bile görüyoruz, devlet erkini kullanmaları icin elçi tayin ettiklerimiz o makam babalarının maliymiş gibi kullanıyor ve yedi sülalesine kullandırıp devlet icinde devlet oluşturup bizim olanı eşrafına peşkeş cekiyor. Ne diyelim saltanat baki olsaydı Dünya Sultan Süleymana kalırdi.........12,07,07
Ekleyen : gurol    29.05.2007
Yorum : tarih tekerrürden ibarettir türk milleti olarak bu günlerde kenetlenmeli ve artık masonların oyunlarına gelmemeliyiz hepimiz sağ duyulu davranıp bu milleti sömürenlerden hesap sormalıyız hesap vakti geldi şimdi dünya türklerden korksun
Ekleyen : Osmano?lu    27.04.2007
Yorum : OSMANLI durmadı durduruldu der ünlü ingiliz tarihci ve sosyolog şimdi bölgede ve dünyada soğuk savaştan sonra 1914 den evvelki şartlar oluşmuş ve sadece osmanlı eksik herkes asıl politikalarına dömüş yani işte rusya çarlık iddasına dönmüş alman ya fransa ingiltere imparatorluk politikaları na dönmüşler OSMANLIYI BİZ OLUMSUZ ŞARTLARDAN DOLAYI KAMUFLE ETTİ İDİK ŞİMDİ YİNE BİZE MİRASINI DAYATIYO İŞTE BOSNA İŞTE SAHİP BEKLEYEN MÜSLÜMAN COĞRAFYA ÜMMETİ MUHAMMEDİ UYANMIŞ SELLER GİBİ COŞUYOR SELLERİN ÖNÜNÜ KİMSE KESEMEZ hatıralarında derki ben öyle manevi cephemizi tahkim için uğraştım ki birgün maddi gücümüz zaafa uğrasa bile manen yine dimdik ayakta kalacaktık... işte şimdi O zaman geldi bölge ve dünya osmanlının dirilişiyle sulhu sukun BULACAK
Ekleyen : demir g?rkemli    11.04.2007
Yorum : kader zulmetmez,kader adalet eder.o adalette yakındır.
Ekleyen : demir g?rkemli    03.04.2007
Yorum : acaba ne zaman osmanlı dirilecek acaba ne zaman diller tekbirle dolacak bilinmez ama bu gidişle sonumuz hicran hezimet rezilliktir
Ekleyen : demir g?rkemli    03.04.2007
Yorum : bir gün hak ettiğini herkes alacak. ezan eşliğinde defile yaptıran fransa da, zalimce müslüman biçen amerikada, edepsizce dil uzatan danimarkada italya da ingiltere de alamanya da belçika da bir günelbet kader adalet edecek!
Ekleyen : osmanlytorunlary    31.03.2007
Yorum : üzülmeyelim. kahrolmayalım.yine yüceleceğiz.herkese gerekeni yapacağız. buna candan inanalım,.,.,.,.,.,
Ekleyen : Bir T?rk ne fark ederki?    
Yorum : Insallah yeniden yükselecegiz!!!
Ekleyen : murat    
Yorum : düşünülen söylenen söylenemeyen ne kadar gerçek varsa o yüce gün geldiginde zaten herkesin önüne serilecek ve korkarım o gün geldiginde o ulu hakan abdulhamit(cennetmekan) hakkında olumsuz ve çirkin söylemlerin sahipleri pişman olmak için çok geç kalmış olacaklar.
Ekleyen : cevher    
Yorum : murat beyin yorumuna yorum korkarım ki o gün geldiğinde çirkin söylemlerin sahipleri sizden daha fazla abdülhamit hayranıyla karşınıza çıkarsa şaşırmayın. çünkü onların işleri rüzgar nereden eserse otarafa savrulurlar. ekin yığını gibi değiller ne kadar rüzgar eserse essin yıkılmadan ayakta kalamazlar.
Ekleyen : selim    
Yorum : şuan bilee onun sıyası vee devlet fıkırlerını günümüzdekı yönetımler örnek almakta ve uyglumaya çalışmakta kım nederse desın mükemmel bır beyın vee ıdarecı.görünen köy klavuz istemezz.sultan abdülhamıtı kötüleyen sıyası ve yönetımler özellıle avrupa önce medenıyetı ve merhametı nerde ögrenmışş kımden ögrenmiş bii arkalarına ve arşıvlerıne baksınlar osmanlı oldugunu görecekler.başka söze gerek yok
Ekleyen : ismail ye?il    
Yorum : abdulhamit han ki bir daha dünyanın göremeyeceği bir şahsiyettir.hiçbir göz onu birdaha canlı göremeyecektir.
Ekleyen : abdulsamet    
Yorum : o padişah ki bitmiş bir osmanlıyı ayakta tutmuş. akılcılığı sevgisi saygısı kendisini sevenlerine örnek olmasına vesile kılmıştır.
Ekleyen : Murat BYTMEZ    
Yorum : Ulu Hakan, büyük devlet adamı ve din büyüğü II. ABDULHAMİTHAN'ın şu an insanlara öğretilen tarih bilgilerinden ayrı olarak gerçek kişiliğinin anlatılması, öğretilmesi ve layık olduğu saygının iade edilmesi gerektiği ile devlet yönetiminde kesinlikle örnek alınmasını ve okullarda ders olarak okutulmasını görmek istiyorum. Yoksa vefasız, savurgan bir mirasyedi torun olmaktan ve mezarında yatan dedemizi huzursuz etmekten başka birşeye yaramayacağım/ğız.
Ekleyen : ismail    
Yorum : onun gibi bir padişah bir daha gelmez.ona iftira atanlar zaten cezalarını çekiyorlar.bunları yazarken gözlerimden yaşlar geliyor.bunu samimi bir dile söylüyorum.çalışanlarada bu yazı için teşekkür ediyorum...
Ekleyen : ismail ye?il    
Yorum : mükemmel bir yazı.anlatım çok güzel bir gün osmanlı yeniden canlanacaktır.fakat azim ve inanç gerek
Ekleyen : Kerem?zah    
Yorum : Ulu hakan hakkında hep yanlış şeyler söylendi. Abdülhamit e istediklerini yaptıramayan İngilizler ve diğer emperyalist ülkeler içerden buldukları gerek gaflet gerekse hıyanet içindeki sözde vatan sever insanlarıda kullanarak tahtan indirttiler ve Abdülhamit Han a tahttan indirildiğini bildiren iki kişiden biri Ermeni diğeri ise yahudi idi. Gözümüzü açalım artık 600 senelik hükümranlık sürmüş neslimizin başına geçen ender padaşihlardan olan Abdülhamithanı şanına yakışır şekilde analım. Bu vesileyle ruhuna Fatiha gönderelim.
Ekleyen : ismail ye?il    
Yorum : sevgili çalışanlar.ben bir abdulhamit han hayranıyım. geçenlerde 1905 te cuma namazı çıkışında suikasta maruz kaldığını duydum.bunu yapanlar zaten alahtan haklarını buluyorlar.o insanlar ne kadar kafasızki yaptıklarının farkında değil...
Ekleyen : ismail ye?il    
Yorum : abdulhamit han la ilgili söyleyecek birşey bulamadığım gibi bu günahkar ağızımla onun ismini sarf ettiğim için önce ondan sonra tüm insanlıktan özür diliyorum. onu çok takdir ediyorum.şu an kim olmak istersin di ye sorsalar abdulhamit han olurum demem.çünkü onun saygınlığını ayak altına almış olurum.buda beni yıkardı.hepiniz den onun için bir fatiha istiyorum. kendim için değil o büyük şahsiyet için.allah rızası için.dünyada yüzü gülmedi ahirette gülsün
Ekleyen : ismail ye?il    
Yorum : onu hep anlatalım.onun ismini duyuralım.o allahın bizde onun ismini duyuralım.
Ekleyen : mehmet    
Yorum : bize sultan abdülhamit hanımızı hep yanlış tanıttılar ama öğrendik ki o bir ulu hakan ve bunu çok samimi olarak söylüyorum onun gibi bir yönetici daha dünyaya zor gelir Allah onun gibileri basımızdan eksik etmesin bu bölümü hazırlayanlara çok teşekkür ediyorum
Ekleyen :     
Yorum : Ecdadımla herzaman gurur duydum ve bu gurur her geçen gün artmaktadır.Osmanlı torunu olduğum için binlerce şükürler olsun.
Ekleyen : t?rk o?lu t?rk    
Yorum : Geçmişimizi kötüleyerek milet olmaktan çıktığımızın farkına vararak özümüze dönmek.Dostumuzu ve düşmanımızı iyi analiz ederek EMEKLEMEKTEN VAZ GEÇİP AYAĞA KALKMALIYIZ.ARTIK UYAN EY TÜRK MİLLETİ.MİLETİ MİLLET YAPAN ÖRF,ADET,GELENEĞİ VE TARİHİNE DUYDUĞU SAYGIDIR.
Ekleyen : ?mer Bekir G?der    
Yorum : Osmanlının en müstesna sultanlarından Abdulhamit han hazretlerine reva görülenleri okudukça sanki millet olarak o gunlerin cezasını cektiğimizi düşünüyorum. Allah mekanını nur etsin. Büyüklüğü hakkında söyleyecek sözleri bulamıyorum..
Ekleyen : mustafa    
Yorum : OSMANLI DEVLETİ yıkılmadı ve yıkılmayacak onlar yıkıldıgını zannettiler ama karşılarına yeni fidan cıktı TÜRKİYE
Ekleyen : Ahmet cevdet    
Yorum : Eğer tahta başka bir devlet adamı geçseydi bugün Türkiye olmazdı
Ekleyen : nancy    
Yorum : abdulhamid yıkılma döneminde bile olsa yükselme dönemindeki padişahlardan daha iyiydi.
Ekleyen : nurusselam    
Yorum : üstat necip fazılın dediği gibi. abdulhamiti anlamak herşeyi anlamaktır. bu yüce millet bir gün herseyi anlayacak.
Ekleyen : mehmet    
Yorum : japonlarda en hassas ahlaki anlayışa göre tetiştirilen ve hayatlarınrı hizmet etmeye adamış samurai'lerin samurai anayasasının 4 maddesi derki ' DÜRÜSTLÜK VE ADALETİN GRİ TONLARI OLMAZ BİR ŞEY YA DOĞRUDU YADA YANLIŞ ' ULUHAKAN dünyaya siyaseti öğreten ve liderlik sürecini tüm kriterleri ile yaşayan tek şahsiyettir . yüreğine sağlık sevgili kardeşim saygılar MEHMET
Ekleyen : ?zkan demirba?    
Yorum : merhaba ben yeni çıkmış olan bir kitap aldım sultan abdülhamid hakkında kitabın ismi ise ''abdülhamid'in kurtlarla dansı'' engin kişiliği ve fikirleri ufkumu açtı haremin bu kadar önemli bir olay olduğunu bilmiyordum eğer küçük insanların gölgesi büyüyorsa bu topraklarda güneş batıyor demektir.osmanlı yönetimi iste bunu çok sıkı tutmuş yazınızı çok beğendim anlatılanlar çok güzel birhassa harem konusu ufak ayrıntıların bu kadar derinleşeceğini bilmiyordum en kısa zamanda tüm kitapları almaya çalışacam saygılarımla özkan demirbaş üniversite öğrencisi.
Ekleyen : mesut    
Yorum : elbet bir gün ayağa kalkacağız
Ekleyen : ismail ye?il    
Yorum : daha ne dene bilir ki. herşey ortada. bu millet herşeyi hakediyor.

 
Bir bürokrat şârih: Abidi... - Sayı 106
Hazreti Mevlânâ okumaları... - Sayı 106
Röportaj - Abdullah AKIN... - Sayı 106
RÖPORTAJ: Yediğimiz, içti... - Sayı 103
Tüm Yazıları

ASKIDA ABONELİK: Siz de "askıda abonelik kampanyası"na destek olmak ister misiniz?

Gelecek sayı konusu (107): Üstte gök basmasa altta yer delinmese senin ilini ve töreni kim bozabilir? Birlikten kuvvet doğar; doğudan batıya, kuzeyden güneye hepsi bir örgüde, hepsi bir ilmekte; Türk Birliği...

Son Eklenen Yorumlardan
 Güzel tesbitler... Yüreğine kalemine sağlık. Mevlam nice faydalı yazılar kaleme almak nasip etsin in... Süleyman Okur

 Umut mu, umutsuzluk mu; hayali süsleyen güneş, her şeyi tutuşturmaya yeter; ama bir çiçek ki içte ve... Sinan AYHAN

  O kadar güzel kaleme almış ki sevgiyiSözcükler sevgiKağıt o kaleme alşık olmuş.Yüreğine sağlık A... Gülşen Akkaya

 Sevgili Zafer, inceliğin ve yorumun için teşekkür ederim, "yıllar geçse de aramızdan, bu kalp seni u... Sinan AYHAN

 Amin... Okuyucu


Bayramlar da insan ilişkilerinin koparılması için bir vesile haline getirildi. Yakında bayramlar da “bayram tatili”ne çıkarsa hiç şaşmayın!...
Kardelen-Gazete: Sayı 3, 1989
Kin ve nefretten beslenen müfteri müfsit
İrfan işinde plân
Gurur ve hüzün
Zincirli kaya
Yazı renginde melodiler


Yavuz Sert - Röportaj - Abdullah ...
Yavuz Sert - Hazreti Mevlânâ okum...
Yavuz Sert - Bir bürokrat şârih: ...
Ali Erdal - Türk kimliğini nered...
Ali Erdal - Anadolu deyince...
Kadir Bayrak - Anadolu; Âb-ı hayat
Sinan Ayhan - Bizi tutan harç ve m...
Necip Fazıl Kısakürek - İrfan işinde plân
Fatma Pekşen - Parkta bir bayram sa...
Dergi Editörü - Zincirli kaya
Site Editörü - İlim ve irfan
Mehmet Hasret - Ana sütü gibi helâl
Necdet Uçak - Toprak
Necdet Uçak - Kardeşiz
Necdet Uçak - Güne besmeleyle başl...
Altan Atan - Üst akıl
Mustafa Büyükgüner - on dört, otuz yedi, ...
Kardelen Dergisi - Kardelenden haberler
Kardelen Dergisi - Gelecek sayı konusu ...
Hızır İrfan Önder - Erdem Beyazıta mektu...
Hızır İrfan Önder - Yunus Yunus
Ayhan Aslan - Bam teli
Ayhan Aslan - Acı kahve
Ayhan Aslan - Merhaba
Ayhan Aslan - Kemiksiz
Ayhan Aslan - Ulu sevda
Ayhan Aslan - Vicdan
Olgun Albayrak - Hoşgör bizi
Mehmet Balcı - Dedecim
Mehmet Balcı - Şiir hayatımdır
Muhsin Hamdi Alkış - Olaylara bakış - 106
Kubilay Ertekin - Kin ve nefretten bes...
Halis Arlıoğlu - Gurur ve hüzün
Ahmet Değirmenci - Neler olur neler
Büşra Doğramacı - Kaygı atlası
Kürsü Kainatın Efendisi - Mucize
Murat Yaramaz - Cami duvarı
Murat Yaramaz - Cuma
Murat Yaramaz - Kadir
Erdal Kozankaya - Haydi sil gözyaşları...
Mehmet izzet Gülenler - Dubalı dünya düzeni ...
Erkan Karakaya - Son gemi
Gülşen Ayhan - Yazı renginde melodi...
Mertali Mermer - Benliğini arayan
Cemal Karsavan - Risale-i Hayat Mekte...
İlkay Coşkun - Mesnevî bağlamında f...
Erdal Kurtuldu - Modern dünya rüya mı...
Zafer Nefer - Mühür; iyi günlerde ...
Makbule Özdemir - Aşkın uğruna
 
 
23 Mart 2005 tarihinden beri
 Ziyaretçi Sayısı Toplam : 8013794
 Bugün : 3319
 Tekil Ziyaretçi Sayısı Toplam : 519254
 Bugün : 46
 Tekil Ziyaretçi Sayısı (dün) Toplam : 83
 106. Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 0
 Önceki Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 6
Son Güncellenme: 15 Kasım 2020
Künye | Abonelik | İletişim