Kardelen'i DergiKapinda.com sitesinden satın alabilirsiniz.        Kardelen Twitter'da...        Kardelen 30 Yaşında!..       
    Yorum Ekle     641 kez okundu.     Henüz yorum bırakılmadı.     Yazara Mesaj

Kardelenden haberler
Kardelen Dergisi

  Sayı: 104 -

25. TOPLANTI

Derginin yayın periyoduna uygun olarak gerçekleştirilen yazarlar toplantısının 25.si 18 Ocak 2020 tarihinde Bilecik’te yapıldı.

Toplantının takdim konuşmasında M. Kemal Karabıyık toplantılarda alınan kararlar ve bir araya gelinerek yapılan istişarelerin bereketi ile Kardelen’in her sayıda gelişmesini sağladığını belirtti.

Yapılan toplantıda Kardelen’in faaliyet gruplarının gözden geçirilmesi ve bu konuda her bir müessesenin sorumlusu tarafından rapor hazırlanarak bir sonraki toplantıda sunulması kararlaştırıldı.

Toplantı zamanı hazırlıkları tamamlanmak üzere olan 103.sayıyla ilgili değerlendirmeler yapıldıktan sonra 104.sayı konusunun “DOĞU TÜRKİSTAN VE ÇİN ZULMÜ” olması kararlaştırıldı.

Dergi ile ilgili projelerin konuşulmasından sonra bir sonraki toplantının yeri ve tarihi belirlenerek toplantı sona erdirildi. 

“ASKIDA KARDELEN ABONELİĞİ” BAŞLADI

Kardelen Dergisi, askıda abonelik kampanyası başlattı. Dergimiz bu kampanyayı şu şekilde duyurdu; “Bir elin verdiğini, diğeri duymasın merhameti, edebi ve inceliğinin destanlık örneklerinden ve kültürümüzün şahane uygulamalarından ‘Askıda Ekmek’ten aldığımız ilhamla, ‘Askıda Kardelen Aboneliği’ kampanyası başlattık.”

Bu kampanyaya destek veren gönüldaşlar, öğrenci kardeşlerimizin Kardelen ile tanışmasına ve bir yıl boyunca Kardelen’e abone olmalarına vesile olacaklar. Bunun için 1 yıllık abone bedeli olan 30-TL’yi internet sitemizde bulunan banka hesabına yatırarak açıklama kısmına “askıda abonelik” için olduğunu belirtmek yeterli olacak. 

BASIN MASASI'nda Köroğlu anlatıldı

Bilecik Sakarya Gazetesi yazı işleri müdürü Mücahid Erdal’ın hazırlayıp sunduğu “Basın Masası” programına dergimizin sahibi edebiyatçı yazar Ali Erdal konuk oldu. Tarihimizde Bolu Beyi’ne karşı verdiği mücadelesi ile bilinen halk şairlerimizden Köroğlu’nu anlatan Erdal, keyifli bir söyleşiye imza attı.

Köroğlu’nun bir kişilikten öte bir ruhun adı olduğunu vurgulayan Erdal, “Köroğlu; Allah Resulünün ‘Haksızlık varsa elinle düzelt, ona gücün yetmiyorsa dilinle düzelt, ona da gücün yetmiyorsa kalbinden buğz et’ emrinin Türk Milleti tarafından destan ve hikâye şeklinde yorumudur.” dedi.

Erdal, Köroğlu’nu tanımanın Türk Milleti’ni tanımak bakımından çok önemli olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

“Köroğlu'nu iyi tanıyan bir lider diğer milletleri de iyi tanır ve böylece olabilecek olayları önceden kestirir, tahmin eder. Eğer siz tarihinizi mazinizi kahramanlarınızı, mizacınızı, karakterinizi bilmiyorsanız başka milletlere nasıl davranacağınızı değil kendi milletinize nasıl davranacağınızı dahi bilemezsiniz. Onun için Köroğlu'nu tanımak Türk Milleti’ni tanımak bakımından çok önemlidir. Eğer başımızda Köroğlu’nu tanıyan bir lider varsa hiç korkumuz yoktur. Köroğlu’nu idrak edemeyen liderin Türk Milleti’nde karşılığı yoktur. Ne yaparsa yapsın kendisini milletine kabul ettiremeyecektir. Bu bütün Türklük âlemi için böyledir. Zira Köroğlu bütün Türkler’de vardır.

Köroğlu ile ilgili birçok hikâye var ve hepsinin ortak noktası haksızlığa isyandır. Köroğlu, milletin içindeki ruhu ortaya çıkarır. Köroğlu’nu anlamamış bir eğitim sistemi Türk tipini yetiştiremez, Köroğlu’nu anlamamış bir doktoru fedakâr olmaya zorlayamazsınız.” 

"KİTAP SÖYLEŞİSİ" programı

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi İlim ve Fikir Kulübü tarafından “Mübareze” kitap söyleşisi gerçekleştirildi. 6 Mart Cuma günü yapılan söyleşiye “Mübareze” kitabı yazarı Ali Erdal konuşmacı olarak katıldı.

Bilecik Gençlik Merkezinde gerçekleştirilen program, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi İslâmî İlimler Fakültesi öğretim görevlisi Abdullah Aydın’ın takdim konuşması ile başladı. Programda, Ali Erdal, öğrencilerin kitap ile ilgili sorularını cevaplandırdı. Talep üzerine Üstâd Necip Fazıl Kısakürek ile tanışma hikâyesini de anlatan Erdal’ın söyleşisi ilgiyle takip edildi.

Katılımcılara Kardelen’in 103.sayısının hediye edildiği program, öğrencilere “Mübareze” kitabını da imzalayan Ali Erdal’a hediye takdimi ile sona erdi. 

25. Toplantı başkanı M. Kemal KARABIYIK'ın konuşması

Dergimizin yayın periyoduna uygun olarak 3 ayda bir gerçekleştirdiğimiz yazarlar toplantımızın 25.sini bugün inşallah burada icra edeceğiz. Yakından uzaktan gelen bütün gönüldaşlara hoş geldiniz diyerek toplantımızın ve alacağımız kararların hayırlara vesile olmasını Allah’tan niyaz ederim.

Evet, 25. Toplantıya ulaştık… Dile kolay 25… Üç ayda bir, her yıl dört toplantı… İlk toplantımızı 27 Nisan 2013 tarihinde İstanbul’da yapmışız. İkincisini Ankara Bağlum’da… Bilecik’te, Söğüt’te, geçen sefer Konya’da, hep büyüklerin huzurunda… Hatta bu toplantıların Balkanlarda, Kudüs’te yapılması da temenni edildi. Kim bilir belki bir gün… Bu toplantılarda alınan kararlar ve bir araya gelerek yaptığımız istişarelerin bereketi (Ali Hocamın geçen toplantıda söylediği gibi) Kardelen’in her sayıda pekleşe pekleşe gelişmesini sağladı.

Benim Kardelen ile olan tanışmam, üniversite yıllarında yaz tatillerinde Kadir ağabeyin bürosuna avukatlık işlerinin nasıl yürüdüğünü öğrenmek için gelmem sayesinde oldu. İlk tanışmam 2008 yılıydı. Sonra 2009 yılında okul bittikten sonra stajımı yapmak üzere Kadir ağabeyin eski bürosunda çalışmaya başladığımda gerçek mânâda Kardelen’in içine girdim. O ilk zamanları hatırlıyorum; derginin her sayfası (önlü arkalı dört sayfa halinde) matbaadan basılıp büroya gelir, biz orada sayfaları düzene sokar, katlardık, zımba basar, sonra kapağı ile birlikte düzgün kesilip son şeklinin verilmesi için matbaaya geri gönderirdik. Çok meşakkatli bir işti daha o zamanlar. Ondan öncekileri ben bilmiyorum ama söylediklerinizden anladığım kadarıyla ne zorluklar… O günlerden bugünlere geldi Kardelen. Emeği geçenlerden Allah razı olsun.

Geçenlerde çocuk gelişimi ile ilgili bir kitap okurken kitapta şöyle bir örnek vardı: daha yeni yürümeyi öğrenen bir çocukla birlikte gidilen piknikte, anne baba hemen bir ağacın arkasına saklansalar, çocuk geri dönüp baktığında anne ve babasını görmese ne olur? Her çocuğun tepkisi ufak farklılıklar gösterse de sonuç genellikle şu olur; çocuk yürümekten vazgeçer, sağına soluna bakınır, anasını babasını arar, onları göremezse ağlar. Davranışlarıyla çocuğun açık seçik verdiği mesaj şudur diyor kitabın yazarı; “elimden tutmayın, ama orada durun bana bakın, ben hem bağımsız hem de ait olmak istiyorum.”

Hepimiz hayatımızda hem bağımsız hem de ait olmak isteriz. Bir şeylere ait olmak… İlişkilerde ait olmak ve birey olmak arasındaki denge, yaşamın en temel olgularından biridir. İnsanoğlunun her ikisine de ihtiyacı vardır. Herkesin ait olduğu, kendisini yakın hissettiği parti, tarikat, kulüp, topluluk, dernek, vakıf gibi organizasyonlar vardır. Bizim için de kendimizi ait hissettiğimiz topluluğun en başında Kardelen geliyor.

Allah birliğimizi daim eylesin, Kardelen sayesinde hayırlı işlerde bulunmamızı nasip eylesin… 30. yılına girecek Kardelen’in nice 30 yıllar boyunca insanlığa faydalı olmasını nasip etsin. Herkesten Allah razı olsun…


Bu yazıya yorum ekleyin

Adınız
E-posta Adresiniz
Yorumunuz
 

CAPTCHA


Resimdeki rakamları bu alana yazınız


Eklenen Yorumlar


Henız yorum bırakılmadı...
 
Gelecek sayı konusu hakkı... - Sayı 107
Kardelenden haberler-107... - Sayı 107
Gelecek sayı konusu hakkı... - Sayı 106
Kardelenden haberler... - Sayı 106
Tüm Yazıları

ASKIDA ABONELİK: Siz de "askıda abonelik kampanyası"na destek olmak ister misiniz?

Gelecek sayı konusu (108): Rahman ve Rahim Olan Allah'ın; "Ve seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik." (Enbiya, 107) ve "İçinizden Allah'ın lütfuna ve âhiret gününe umut bağlayanlar, Allah'ı çokça ananlar için hiç şüphe yok ki, Resûlullah'ta güzel bir örneklik vardır." (Ahzab, 21) buyurduğu Efendimiz'in (sav) söz davranış ve yaşayışlarında, örnekliğinde ve önderliğinde mânâsını bulan sünnet ve ehl-i sünnet müesseseleri...

Son Eklenen Yorumlardan
 Süper olmuş ... Aslanlar

 Bir kımıltının bir kenara süpürdüğü beden im, aklım fırtınalara göğüs gerdikten sonra var mı bir hük... Sinan AYHAN

 Bilimi bilmemek, ilimden dem almak duası ile...... Sinan AYHAN

 Evet, sayın Erdal Kurtuldu hocamızın yazdığı bu yazdığı bizzat Kardelen dergisinde okumuştum . Şimdi... Osman Cemal Kızılaslan

 Üstadı saygı ve rahmetle anıyor... çektiğifikir sancısından bizlerede bir katre bahşetmesiniRABBÜL Â... Hasan GÖRAL


40
Tek kelimeyle kurtuluş yolu
YALÇIN TOPÇU İLE RÖPORTAJ -
Büyük olmak mecburiyeti
Türkün kimliği
Gömlekten
Kımıltı
Dubalı dünya düzeni -IV-
Başyüce


Ali Erdal - Büyük olmak mecburiy...
Ali Erdal - Hayal mi?
Kadir Bayrak - Türk birliği üzerine...
Kadir Bayrak - İç hatlar
Sinan Ayhan - Meselenin ruhu
Sinan Ayhan - Şaire hüzün yakışır
Necip Fazıl Kısakürek - Tek kelimeyle kurtul...
Fatma Pekşen - Çay
Dergi Editörü - Birliğimizi daim eyl...
Site Editörü - Türkün kimliği
Mehmet Hasret - Düşüneceksin
Gönüldaş - Türk birliği
Acıyorum - Acıyorum
Necdet Uçak - Helâlleş
Necdet Uçak - Büyü çocuğum
Necdet Uçak - Ömür
Kardelen Dergisi - Kardelenden haberler...
Kardelen Dergisi - Gelecek sayı konusu ...
M. Nihat Malkoç - İkindi rubaileri
Hızır İrfan Önder - Canımızsın Azerbayca...
Ayhan Aslan - Nedâmet
Ayhan Aslan - Çözüm
Olgun Albayrak - Türkü
Mehmet Balcı - Korona
Mehmet Balcı - Karabağım
Muhsin Hamdi Alkış - Çoklu birlik, çokluk...
Muhsin Hamdi Alkış - Olaylara bakış - 107
Kubilay Ertekin - Düşman içerde
Mesut İlkay Yanık - Osmaniyeli
Halis Arlıoğlu - İçi boşaltılmış mill...
Ahmet Değirmenci - YALÇIN TOPÇU İLE RÖP...
Ahmet Değirmenci - Nerede kaldı yağmurl...
Kürsü Kainatın Efendisi - Mucize
Murat Yaramaz - Medya Sepeti
Murat Yaramaz - İsraf
Murat Yaramaz - Suç
Murat Yaramaz - Çelik
Mahmut Topbaşlı - Binip sevda atına
Erdal Kozankaya - İnsan ömrü de mevsim...
Mehmet Akif Bozkurt - Ben kim miyim?
Ferhat Nitin - Bir tufanda yolcu
Mehmet izzet Gülenler - Dubalı dünya düzeni ...
İsmail Güçtaş - Mehmetim
İsmail Güçtaş - Cühelâ
Erkan Karakaya - Ne zaman
Gülşen Ayhan - Gömlekten
Mertali Mermer - Kımıltı
Cemal Karsavan - Aşk yandı ay bana gü...
İlkay Coşkun - Türk birliği ideali
Vildan Poyraz Coşkun - Daha dün gibi
Vildan Poyraz Coşkun - Zor günler
Erdal Kurtuldu - Cehâletin istilası
Gülzira Şaripova - Sahibine bırakılsın ...
Gennady (Henrikh) Gergardovich Dick - Parys gömlek
Özkan Aydoğan - Eriklerde
Rıdvan Yıldız - Hiç
 
 
23 Mart 2005 tarihinden beri
 Ziyaretçi Sayısı Toplam : 8514631
 Bugün : 4633
 Tekil Ziyaretçi Sayısı Toplam : 529447
 Bugün : 37
 Tekil Ziyaretçi Sayısı (dün) Toplam : 64
 107. Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 3
 Önceki Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 3
Son Güncellenme: 21 Şubat 2021
Künye | Abonelik | İletişim