Kardelen'i DergiKapinda.com sitesinden satın alabilirsiniz.        Kardelen Twitter'da...        Kardelen 30 Yaşında!..       
    Yorum Ekle     545 kez okundu.     Henüz yorum bırakılmadı.     Yazara Mesaj

Kardelenden haberler-105
Kardelen Dergisi

  Sayı: 105 -

M. UÇURUM 104. SAYIYI DEĞERLENDİRDİ

"dunyabizim.com" adlı internet sitesinde yeni çıkan dergilerle ilgili değerlendirmeler yazan, aynı zamanda Milat Gazetesi yazarı Mustafa Uçurum, Kardelen’in 104. sayısı ile ilgili bir değerlendirme yazısı kaleme aldı.

“Kardelen’de Doğu Türkistan Var” başlığı ile yayımlanan yazıda Uçurum; “Doğu Türkistan’ı kapağına taşıyarak baharı selâmladı Kardelen dergisi. Hiçbir kuru gürültüye heba edilecek bir mevzu değil Doğu Türkistan. Sürekli gündemde tutmakta fayda var. Sözümüzle, safımızla, duamızla kardeşlerimizin yanında olduğumuzu göstermemiz gerek. Bu hassas duruşundan dolayı Kardelen dergisini kutluyorum.” değerlendirmelerine yer verdi.

 

26. TOPLANTI, TELEKONFERANSLA...

Derginin yayın periyoduna uygun olarak gerçekleştirilen yazarlar toplantısının 26.sı 11 Nisan 2020 tarihinde telekonferans yöntemi ile yapıldı. Tüm dünyayı etkisi altına alan COVİD–19 (koronavirüs) salgın hastalığı sebebiyle Kardelen yazarları ilk kez teknolojinin nimetlerinden faydalanarak telekonferans ile toplantıyı icra ettiler.

Toplantının takdim konuşmasında Özgür Alkan Alkış; Mikrodan makroya aklın lâyıkıyla kavraması mümkün olmayan bir denge üzerine kurulan mükemmel kâinat ve onun özeti olan insanoğlunun, Allah’ın (cc) Hak ismini ve her varlığın birbiri üzerine bir hakkı olduğunu idrak edip gereğini ifa edemediği müddetçe bu krizleri yaşamaya mahkûm olduğunu belirtti.

Toplantıda bir konuşma yapan Ali Erdal, bu virüsün bilmediğimiz bir düşman olduğunu belirterek “İslâm’ın emirlerini hakkıyla yerine getirirsek, bilmediğimiz düşmana karşı kuvvet hazırlamış olacağız. Bilmediğimiz düşmana karşı kuvvetlendirileceğiz. Bize kuvvet verilecek, kuvvet ikram edilecek.” tespitinde bulundu.

Toplantı zamanı hazırlıkları tamamlanmak üzere olan 104. sayıyla ilgili değerlendirmeler yapıldıktan sonra toplantı katılımcıları tarafından gündemdeki salgın hastalığın dünya devletleri üzerindeki etkilerinin neler olabileceği üzerinde duruldu.

Dergi ile ilgili projelerin konuşulmasından sonra bir sonraki (27.) toplantının da telekonferans yöntemi ile yapılabileceği göz önüne alınarak, teknik imkânları daha iyi olan (video kaydı alma gibi) bir program kullanılması ve özelliklerinin öğrenilmesi tavsiye edilmesiyle toplantı sona erdi.

 

26. Toplantı Başkanı Özgür Alkan ALKIŞ’ın Konuşması

Değerli dostlar, gönüldaşlar, Hepiniz hoş geldiniz.

Toplantıyı açarken Allah’ın selâmı, muhafazası, rahmeti ve bereketinin öncelikle Hz M. Mustafa (sav)’in, onun ashabının, ehli beytinin ve onları sevenlerin ve bu toplantı katılımcılarının ve tüm milletimizin ve Türk İslâm âleminin üzerine olmasını diliyorum. Ayrıca af, mağfiret, sağlık, afiyet ve şifa dua ve bu belâların defi, dileklerimizin kabulünü niyaz ediyorum.

Sanal da olsa böyle bir toplantıyı yapabilmekten mesuduz hamdolsun.

Kıymetli gönüldaşlar;

Öyle günlerden geçiyoruz ki daha önce bir film senaryosu olarak anlatılsa bu kadar da abartma olmaz denir ve yapımcısı tarafından belki geri çevrilirdi. Ancak Orhun yazıtlarında dendiği gibi “kişioğlu ölmek için türemiş…” Her şey insan için ve her geçen gün eskinin anormali yeni normalimiz oluyor ve ona uyum sağlıyoruz ki bu da Allah’ın bir lütfu aslında… Aksi olsa akıl sağlığını muhafaza etmek mümkün olur muydu?

Mikrodan makroya aklın lâyıkıyla kavraması mümkün olmayan bir denge üzerine kurulan mükemmel kâinat ve onun özeti olan insan Allah’ın (cc) Hâk ismini ve her varlığın birbiri üzerine bir hakkı olduğunu idrak edip gereğini ifa edemediği müddetçe bu krizleri yaşamaya mahkûm.

2018 yılı verilerine göre, dünyadaki en zengin 42 kişinin mal varlığı, dünya nüfusunun % 50’sine tekabül eden 3,6 milyar insanla eşittir; en zengin 10 ülkenin geliri de en fakir 10 ülke gelirinin tam 77 katıdır. Tüm dünya milletlerinin çalışıp üretip meydana getirdiği iktisadî faydayı bu en zengin ve çoğunluğu da belirli bir ideoloji ve topluluğa mensup kişilerin nasıl ve hangi hakla zapt ettiği ve sömürdüğünü sorgulayıp bunun araçlarını anlayamadığımız müddetçe bu hakka isyan eden düzen yıkılmayacak. Borca dayalı para sistemi, faiz sistemi, merkez bankaları ve gerçek bir hakka dayanmadan sadece öğrenilmiş çaresizlikle bir boyun eğişe dayanan bu faiz ve para sistemi Allah’ın ve kullarının ve tüm milletlerin düşmanıdır değerli gönüldaşlar. Bir kâğıdı yeşile boyayıp, bir sanal belgeye bono yazıp, milyar dolarlık satın alma gücü elde ederken aslında dünyanın, hakkı yenenlerinin hakkından yiyorlar. Yoksulların gıdaya, sağlığa, eğitime, savunmaya erişim hak ve imkânlarının önündeki engelleri kaldıracak tek kuvvet İslâm’ın Hâk sistemini kavramış nesillerindedir. Kendine Müslümanım diyen her âlimin bu sistemin yıkılışı ve alternatifi için kafa yorması, çalışması bir borçtur kanaatimce.

İnsanın insandan hakkı var da hayvanın bitkinin hülâsa yaratılmış her şeyin hakkı yok mu? Dünyadaki her canlıya zulüm raddesinde kötülüğü oldu son 100 yılda insanlığın. Hava, denizler, akarsular, toprak kirlendi. Doğal olan, genleriyle oynanmamış hiçbir tohum ve ürün kalmadı. Küresel ısınma kritik ve geri dönülmez sınırı geçti çünkü en açgözlü ülkeler karbon salınımlarını azaltmayı bir türlü kabul etmedi. Hülâsa toprakta yürüyen, denizde yüzen, havada uçan her canlının (yarasanın bile) hakkı yendi.

Ve geldiğimiz yer ortada… Evlerimizden çıkamıyor, parayla satın alınabilecek hiçbir şeyin anlam ifade etmediği bir dönem yaşıyoruz. Mâneviyatımız, ahlâkımız da ne durumda siz takdir edin. Camiye gidemiyor, cuma bile kılamıyoruz. Her hırsın, her acımasızlığın ve Allah’ın sınırlarına riayet etmemek ve hâk kavramından bihabermiş gibi davranmanın sonu bu değil mi? Öyleyse merhamet et mağfiret et Ya Hakk diyelim.


Bu yazıya yorum ekleyin

Adınız
E-posta Adresiniz
Yorumunuz
 

CAPTCHA


Resimdeki rakamları bu alana yazınız


Eklenen Yorumlar


Henız yorum bırakılmadı...
 
Gelecek sayı konusu hakkı... - Sayı 107
Kardelenden haberler-107... - Sayı 107
Gelecek sayı konusu hakkı... - Sayı 106
Kardelenden haberler... - Sayı 106
Tüm Yazıları

ASKIDA ABONELİK: Siz de "askıda abonelik kampanyası"na destek olmak ister misiniz?

Gelecek sayı konusu (108): Rahman ve Rahim Olan Allah'ın; "Ve seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik." (Enbiya, 107) ve "İçinizden Allah'ın lütfuna ve âhiret gününe umut bağlayanlar, Allah'ı çokça ananlar için hiç şüphe yok ki, Resûlullah'ta güzel bir örneklik vardır." (Ahzab, 21) buyurduğu Efendimiz'in (sav) söz davranış ve yaşayışlarında, örnekliğinde ve önderliğinde mânâsını bulan sünnet ve ehl-i sünnet müesseseleri...

Son Eklenen Yorumlardan
 Süper olmuş ... Aslanlar

 Bir kımıltının bir kenara süpürdüğü beden im, aklım fırtınalara göğüs gerdikten sonra var mı bir hük... Sinan AYHAN

 Bilimi bilmemek, ilimden dem almak duası ile...... Sinan AYHAN

 Evet, sayın Erdal Kurtuldu hocamızın yazdığı bu yazdığı bizzat Kardelen dergisinde okumuştum . Şimdi... Osman Cemal Kızılaslan

 Üstadı saygı ve rahmetle anıyor... çektiğifikir sancısından bizlerede bir katre bahşetmesiniRABBÜL Â... Hasan GÖRAL


Batı; kaybettiği noktanın idrâkinde ve kazanacağı noktanın gafili olduğunu -yalnız kendine- ihtar ederek bugünkü buhranını yaşıyor. Biz; tüm taklitçiliğimize rağmen hem birincisinin, hem ikincisinin gafletindeyiz.
Eğer batı gibi kaybettiğimiz noktanın idrakinde olabilseydik, elimizden kaçırdığımız bunca zamandan ötürü eyvahlar eder; kazanacağımız noktanın gafletinden de sıyrılabilirdik…
Kardelen: Sayı 3, Aralık 1993
Tek kelimeyle kurtuluş yolu
YALÇIN TOPÇU İLE RÖPORTAJ -
Büyük olmak mecburiyeti
Türkün kimliği
Gömlekten
Kımıltı
Dubalı dünya düzeni -IV-
Başyüce


Ali Erdal - Büyük olmak mecburiy...
Ali Erdal - Hayal mi?
Kadir Bayrak - Türk birliği üzerine...
Kadir Bayrak - İç hatlar
Sinan Ayhan - Meselenin ruhu
Sinan Ayhan - Şaire hüzün yakışır
Necip Fazıl Kısakürek - Tek kelimeyle kurtul...
Fatma Pekşen - Çay
Dergi Editörü - Birliğimizi daim eyl...
Site Editörü - Türkün kimliği
Mehmet Hasret - Düşüneceksin
Gönüldaş - Türk birliği
Acıyorum - Acıyorum
Necdet Uçak - Helâlleş
Necdet Uçak - Büyü çocuğum
Necdet Uçak - Ömür
Kardelen Dergisi - Kardelenden haberler...
Kardelen Dergisi - Gelecek sayı konusu ...
M. Nihat Malkoç - İkindi rubaileri
Hızır İrfan Önder - Canımızsın Azerbayca...
Ayhan Aslan - Nedâmet
Ayhan Aslan - Çözüm
Olgun Albayrak - Türkü
Mehmet Balcı - Korona
Mehmet Balcı - Karabağım
Muhsin Hamdi Alkış - Çoklu birlik, çokluk...
Muhsin Hamdi Alkış - Olaylara bakış - 107
Kubilay Ertekin - Düşman içerde
Mesut İlkay Yanık - Osmaniyeli
Halis Arlıoğlu - İçi boşaltılmış mill...
Ahmet Değirmenci - YALÇIN TOPÇU İLE RÖP...
Ahmet Değirmenci - Nerede kaldı yağmurl...
Kürsü Kainatın Efendisi - Mucize
Murat Yaramaz - Medya Sepeti
Murat Yaramaz - İsraf
Murat Yaramaz - Suç
Murat Yaramaz - Çelik
Mahmut Topbaşlı - Binip sevda atına
Erdal Kozankaya - İnsan ömrü de mevsim...
Mehmet Akif Bozkurt - Ben kim miyim?
Ferhat Nitin - Bir tufanda yolcu
Mehmet izzet Gülenler - Dubalı dünya düzeni ...
İsmail Güçtaş - Mehmetim
İsmail Güçtaş - Cühelâ
Erkan Karakaya - Ne zaman
Gülşen Ayhan - Gömlekten
Mertali Mermer - Kımıltı
Cemal Karsavan - Aşk yandı ay bana gü...
İlkay Coşkun - Türk birliği ideali
Vildan Poyraz Coşkun - Daha dün gibi
Vildan Poyraz Coşkun - Zor günler
Erdal Kurtuldu - Cehâletin istilası
Gülzira Şaripova - Sahibine bırakılsın ...
Gennady (Henrikh) Gergardovich Dick - Parys gömlek
Özkan Aydoğan - Eriklerde
Rıdvan Yıldız - Hiç
 
 
23 Mart 2005 tarihinden beri
 Ziyaretçi Sayısı Toplam : 8514599
 Bugün : 4601
 Tekil Ziyaretçi Sayısı Toplam : 529446
 Bugün : 36
 Tekil Ziyaretçi Sayısı (dün) Toplam : 64
 107. Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 3
 Önceki Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 3
Son Güncellenme: 21 Şubat 2021
Künye | Abonelik | İletişim