Kardelen Twitter'da... https://twitter.com/#!/KardelenDergi_        Kardelen 30 Yaşında!..       
    Yorum Ekle     199 kez okundu.     Henüz yorum bırakılmadı.     Yazara Mesaj

Hazreti Mevlânâ okumaları
Yavuz Sert

  Sayı: 106 -

Konu okumalarında birden fazla tür ve sayıda kaynak takip etmek çok önemlidir. Bu sayı ne kadar az ise o kişi veya konu hakkında yanlış bir kanaat sahibi olma riskiniz o kadar fazladır. Hazreti Mevlânâ sultanımız hakkındaki okumalar sırasında bunun önemini çok daha iyi anladım.

Bu okumalarda takip edilecek türler farklı olabilir. Doktora tezleri, biyografiler, romanlar… Bu türler arasında en çok dikkat edilmesi gerekenler kanaatimce romanlardır. Romanlar, akıcı olabilecekleri için konu okumalarında daha çok tercih edilebilir ancak içeriklerindeki kurgu kısımlarını gerçeklerden ayıramadığınız zaman işin ucu kaçabilir.

Muhammed Celâleddin-î Rumî Hazretleri hakkında çeşitli dönemlerde farklı türde kitaplar okudum. Bu yazıda hepsi ile ilgili kısa bilgiler paylaşmak istiyorum sizlerle. İlk olarak romanlarla başlayalım. Hz. Mevlânâ hakkında okuduğum üç roman şunlar: Bâb-ı Esrar - Ahmet Ümit, Aşk - Elif Şafak ve Aşkın Gözyaşları - Sinan Yağmur. 

Bâb-ı Esrar Ahmet Ümit 

Bab-ı Esrar, Ahmet Ümit'in okuduğum ilk romanı. Polisiye kurgu açısından baktığımda akıcı da olsa ağzınızı açık bırakacak bir kurgu olmadığını belirteyim. Yazarın kurguya göre daha başarılı olduğu alan Mevlevilik özelinde tasavvuf hakkında verdiği bilgiler. Bu konuya yabancı olanlar için şaşırtıcı ve itici olabilecek bazı meseleleri yazarın iyi araştırıp romana öyle aktardığını hissettim. Ancak kafasının almadığı yerler olmuş ki onları da kolayca anlıyorsunuz. Ahmet Ümit'in, kitapları arkasında kaynakça vermesi çok güzel. Böylece konuya meraklı kişiler ilgili kaynakları kolayca bulabilirler.

Romanın kapanış bölümü olmasa nasıl olurdu diye düşünmeden edemedim. Sanki fazla gibi durmuş. Ek olarak artık herkesin Hz. Pîr'e ait olmadığını bildiği “gel, ne olursan gel” sözlerinin romanda kullanılması da dikkatimi çekti. Özetle konuya meraklıları farklı kaynaklara yöneltmesi, ana hatları ile bilgi vermesi açısından güzel bir eser ama kurgu daha meraklandırıcı ve şaşırtıcı olabilirdi. 

Aşk Elif Şafak 

Aşk kitabı dil, üslup, kurgu açısından oldukça başarılı bir kitap. Elif Şafak bu konuda ustalığını ispat etmiş bir yazar. Bu kitabında da bu ustalığını konuşturmuş. Hikâyeyi birçok kahramanın ağzından dinliyoruz. Roman içinde roman şeklinde kaleme alınmış bu üslup bana oldukça keyif verdi.

Bu kitabı okurken okurların dikkat etmesi gereken bir konu var, kitaptaki alt hikâyelerin detayları kurgulanmış. Kaynaklarda bu detaylar aslında yok. Zaten kitaptaki bazı hatalar kurgu olduğunun bir göstergesi: Henüz Mevlevilik ortada yokken Aşçı Dede kavramının kullanılması, daha o topraklara gelmesine yüzyıllar olan patlıcanın yemeklerde kullanılması bu hatalardan sadece iki tanesi.

Bu açıdan bakınca Ahmet Ümit'in  Bâb-ı  Esrâr'ı  kaynaklara  daha  bağlı  kalarak   yazılmış diyebiliriz    ancak  üslup  ve  dil  açısından Aşk çok daha iyi bir kitap.

Özetle Hz. Mevlânâ ve devrini öğrenmek için doğru bir kaynak olmayabilir bu kitap ama belli ki yazar tasavvuf okumaları yapmış, bazı hatalar olsa da belirli bir zemin elde edilerek kurgulamış bu kitabı. Yazarın kendisi de kitapta geçen kırk kuralın Şems-i Tebrizi'ye ait olmadığını kendi kurgusu olduğunu söylüyor röportajlarında. Buna dikkat edilerek okunmalı. 

Aşkın Gözyaşları Sinan Yağmur

Bu kitaba karşı popülerliğinden dolayı bir önyargım vardı itiraf edeyim, ona rağmen okudum. Biyografi romanlarda karşımıza çıkan kurgu sorunu bu kitapta da var, hattâ okuduğum kurgular arasında en problemlisi diyebilirim.

Şu ana kadar yaptığım birkaç okuma ve araştırmaya göre şunu söyleyebilirim, aslında Hz. Pîr hakkında çok fazla yazılı kaynak yok. Neredeyse tüm eserler tek bir eserin etrafından filizleniyor. Âriflerin Menkıbeleri... Bu eserin de öncesinde yazılan bir başka asıl kaynak ise Hz. Pîr'e kırk sene hizmet etmiş Sipehsâlâr'ın notları. Bu kısıtlı kaynaklara ve Hz. Pîr’in kendi eserlerine göre yazarlar bu bilgileri alıyorlar üzerine kurgu yazıyorlar. Sinan Yağmur da öyle yapmış ama öyle romantik bir dünya oluşturmuş ki, bu dünya beni rahatsız etti.

Gül Hatun ile mektuplaşmalar, tasavvuf sohbetleri... Bunların hiçbirinin yazılı kaydı yok, yazar Hz. Mevlânâ üzerine yaptığı araştırmalarla kendinde oluşan dünyayı kitaba aktarmış. Böyle kurguları bunu bilerek okursanız sorun yok ama bilmeyenler için tehlike büyük. Gül Hatunla Hz. Mevlânâ arasındaki mektupları google'a sorayım dedim, hemen tüm sonuçlarda bu kitaptaki şekli ile çıktı. Yarın artık bu mektuplar gerçekten var zannedilecek. Elif Şafak'ın kitabında da vardı kurgu hataları ama onlar teknik hataydı, bu kitapta temel olaylar baz alınarak tamamen kurgu bir dünya oluşturmuş.

Ayrıca öyle diyaloglar var ki, zannedersiniz ki Hz. Mevlânâ, Hz. Şems ile karşılaştığında acemi bir dervişti. Hayır, bu da çok yanlış biliniyor, Hz. Mevlânâ Hz. Şems ile karşılaştığında zaten sülukunu tamamlamış bir mürşitti. Hz. Pîr’in Hz. Şemsle ilişkisine sohbet şeyhliği deniyor. Velhasıl, kişiler üzerinde okumalar yapacaksanız kurguları en sona bırakın, öncelikle kaynak eserlerle başlayın derim. 

Risâle-i Sipehsâlâr Mecdüddîn Ferîdûn b. Ahmed-i Sipehsâlâr

Romanlardan sonra şimdi gelelim kaynak eserlere. Yukarıda belirttiğim gibi Hz. Mevlânâ hakkında temel eserlerin başında Risâle-i Sipehsâlâr kitabı geliyor. Bu eser “Mevlânâ ve Etrafındakiler” adı ile dilimize kazandırılmış. Sipehsâlâr kırk yıl Hz. Pîr’e hizmet etmiş biri olduğu için yazdıkları birebir tanıklık içeriyor, bu açından Ahmed Eflâkî’nin Menakibü’l Ârifin adlı eserine de kaynaklık etmiş. Bu konuda okuma yapmak isteyen okurlar ilk olarak bu kaynak eserden başlayabilirler. 

Bir Muhammedî Âşık Hz. Mevlânâ Ömer Tuğrul İnançer

Kitap ince sayılabilir ancak içinde verilen bilgiler çok kıymetli. Bu bilgileri başka kitaplardan elde etmek istesek birçok kitap okumamız gerekirdi. Hz. Mevlânâ ile ilgili kitaplarda çok fazla yer verilmeyen bilgiler var bu kitapta. Sadece Hz. Pîr ile ilgili değil tasavvufla ilgili, hikmetle, irfanla ilgili çok kıymetli bilgiler var. Kitap sohbetlerden hazırlandığı için dili çok akıcı, okurken siz de o sohbet ortamındaymışsınız gibi hissettiriyor. Benim için bu kitap Hz. Mevlânâ hakkında bir mihenk taşı oldu, diğer tüm eserleri buradaki bilgiler etrafında değerlendirmem gerektiğini düşünüyorum. 

Mevlânâ ile Bir Ömür Şefik Can

Merhum mesnevihân Şefik Can’ın hatıralarını kaleme aldığı, kısa ve öz notlardan oluşan bu kitap ince ama hayli yönlendirici. Söyleşi tarzında olduğu için başka kitaplarda bulamayacağınız bilgiler satır aralarında yer alıyor. Mevleviliğin neden kollara ayrıldığı, yoldaki bazı kişilerin hatalı yaklaşımları net olarak ifade edilmiş. Benim kitabı okurken dikkatimi çeken nokta, merhum Şefik Can’ın aslında Mevlevî olarak bilinse de Nakşî büyüğünden daha fazla feyz aldığı oldu. Diğer ilginç nokta da tarikatlarla ilgili yorumu, merhum sahte şeyhlerden çok dili yanmış ki tarikata gerek olmadığını, büyüklerin kitapları ile insanın kendini geliştirebileceğini söylüyor. 

Mevlânâ Sezai Karakoç

Bu eser Sezai Karakoç'un dergisinde yayınladığı Hz. Mevlânâ ile ilgili makalelerinden derlenmiş bir kitap. Ansiklopedik bilgiden ziyade işin ruhunun ortaya konduğu yazılardan oluşuyor. Bu ruha meraklı okurların ilgisini çekecektir.


Bu yazıya yorum ekleyin

Adınız
E-posta Adresiniz
Yorumunuz
 

CAPTCHA


Resimdeki rakamları bu alana yazınız


Eklenen Yorumlar


Henız yorum bırakılmadı...
 
Bir bürokrat şârih: Abidi... - Sayı 106
Hazreti Mevlânâ okumaları... - Sayı 106
Röportaj - Abdullah AKIN... - Sayı 106
RÖPORTAJ: Yediğimiz, içti... - Sayı 103
Tüm Yazıları

ASKIDA ABONELİK: Siz de "askıda abonelik kampanyası"na destek olmak ister misiniz?

Gelecek sayı konusu (107): Üstte gök basmasa altta yer delinmese senin ilini ve töreni kim bozabilir? Birlikten kuvvet doğar; doğudan batıya, kuzeyden güneye hepsi bir örgüde, hepsi bir ilmekte; Türk Birliği...

Son Eklenen Yorumlardan
 Üstadı saygı ve rahmetle anıyor... çektiğifikir sancısından bizlerede bir katre bahşetmesiniRABBÜL Â... Hasan GÖRAL

 Üstadı saygı ve rahmetle anıyor... çektiğifikir sancısından bizlerede bir katre bahsetmesiniRABBÜL Â... Hasan GÖRAL

 Güzel tesbitler... Yüreğine kalemine sağlık. Mevlam nice faydalı yazılar kaleme almak nasip etsin in... Süleyman Okur

 Umut mu, umutsuzluk mu; hayali süsleyen güneş, her şeyi tutuşturmaya yeter; ama bir çiçek ki içte ve... Sinan AYHAN

  O kadar güzel kaleme almış ki sevgiyiSözcükler sevgiKağıt o kaleme alşık olmuş.Yüreğine sağlık A... Gülşen Akkaya


Bir özel TV kanalı “yılın politikacısı”nı seçtirdi.
Seçilemeyenler üzülmesinler. Çünkü hepsi ayrı ayrı yılın politik acısı olduklarını ispatladılar.
İrfan işinde plân
Kin ve nefretten beslenen müfteri müfsit
Zincirli kaya
Türk kimliğini nerede arayalım?
Yazı renginde melodiler
Büyük Doğu dersleri -3-


Yavuz Sert - Röportaj - Abdullah ...
Yavuz Sert - Hazreti Mevlânâ okum...
Yavuz Sert - Bir bürokrat şârih: ...
Ali Erdal - Türk kimliğini nered...
Ali Erdal - Anadolu deyince...
Kadir Bayrak - Anadolu; Âb-ı hayat
Sinan Ayhan - Bizi tutan harç ve m...
Necip Fazıl Kısakürek - İrfan işinde plân
Fatma Pekşen - Parkta bir bayram sa...
Dergi Editörü - Zincirli kaya
Site Editörü - İlim ve irfan
Mehmet Hasret - Ana sütü gibi helâl
Necdet Uçak - Toprak
Necdet Uçak - Kardeşiz
Necdet Uçak - Güne besmeleyle başl...
Altan Atan - Üst akıl
Mustafa Büyükgüner - on dört, otuz yedi, ...
Kardelen Dergisi - Kardelenden haberler
Kardelen Dergisi - Gelecek sayı konusu ...
Hızır İrfan Önder - Erdem Beyazıta mektu...
Hızır İrfan Önder - Yunus Yunus
Ayhan Aslan - Bam teli
Ayhan Aslan - Acı kahve
Ayhan Aslan - Merhaba
Ayhan Aslan - Kemiksiz
Ayhan Aslan - Ulu sevda
Ayhan Aslan - Vicdan
Olgun Albayrak - Hoşgör bizi
Mehmet Balcı - Dedecim
Mehmet Balcı - Şiir hayatımdır
Muhsin Hamdi Alkış - Olaylara bakış - 106
Kubilay Ertekin - Kin ve nefretten bes...
Halis Arlıoğlu - Gurur ve hüzün
Ahmet Değirmenci - Neler olur neler
Büşra Doğramacı - Kaygı atlası
Kürsü Kainatın Efendisi - Mucize
Murat Yaramaz - Cami duvarı
Murat Yaramaz - Cuma
Murat Yaramaz - Kadir
Erdal Kozankaya - Haydi sil gözyaşları...
Mehmet izzet Gülenler - Dubalı dünya düzeni ...
Erkan Karakaya - Son gemi
Gülşen Ayhan - Yazı renginde melodi...
Mertali Mermer - Benliğini arayan
Cemal Karsavan - Risale-i Hayat Mekte...
İlkay Coşkun - Mesnevî bağlamında f...
Erdal Kurtuldu - Modern dünya rüya mı...
Zafer Nefer - Mühür; iyi günlerde ...
Makbule Özdemir - Aşkın uğruna
 
 
23 Mart 2005 tarihinden beri
 Ziyaretçi Sayısı Toplam : 8198543
 Bugün : 44
 Tekil Ziyaretçi Sayısı Toplam : 523837
 Bugün : 1
 Tekil Ziyaretçi Sayısı (dün) Toplam : 96
 106. Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 2
 Önceki Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 6
Son Güncellenme: 15 Kasım 2020
Künye | Abonelik | İletişim