Kardelen'i DergiKapinda.com sitesinden satın alabilirsiniz.        Kardelen Twitter'da...        Kardelen 30 Yaşında!..       
    Yorum Ekle     159 kez okundu.     Henüz yorum bırakılmadı.     Yazara Mesaj

Olaylara bakış - 107
Muhsin Hamdi Alkış

  Sayı: 107 -

KURULUŞ, “KUR(G)ULUŞ”, “The Establishment”

Bu satırların kaleme alındığı esnada Joe Biden çok tartışmalı seçim sürecinin ve kongredeki ölümlü gösterilerin ardından yemin edip ABD’nin 46. başkanı olarak göreve başlamıştı.

Trump veda konuşmasında “Çeşitli uluslararası anlaşmalardan çekildiğini, Ortadoğu’ya barış getirdiğini iddia edip, dikkat çekici bir vurguyla, on yıllardır yeni bir savaş başlatmayan ilk ABD başkanı olmaktan da gururluyum.” dedi.

Trump kendi iddiasına göre küreselcilerin karşıtı, patriot yani vatanperver ABD ulusçusu, buna karşılık Joe Biden ve Demokratların da küreselci ve ABD’nin zararına hareket ettiğini iddia edegeldi. Bu savunuş ABD’de güney ve merkez eyaletlerindeki halk üzerinde etkili olduğu veya zaten böyle bir sosyolojik gerçeğe oturduğu için iç savaş yıllarından bu yana görülmemiş hadiseler vuku buldu ve ırkçı grupların da şiddete yöneldiği büyük gösterilerde kongre binası işgal edilip beş ölüm oldu.

Sorular:

ABD’deki olayları ezberlenmiş ve kolaycı bir yaklaşımla küreselci - ulusçu ikiliğiyle izah etmemiz mümkün müdür? Trump mesela İsrail mevzuunda küreselcilerden daha ileri gittiği halde kendini neden kabul ettirememiştir? Totaliter despot soykırımcı Çin’in önlen(e)meyen (!) veya yönetilen yükselişinin ardında kim vardır? Çin’i dünyaya açan Kissenger kimdir? Kim kiminle beraber, savaş kimle kimin arasında ve ne için? Kuklaya değil hattâ kuklacıya da değil kukla tiyatrosunun sahibine de değil, bunu icad edip yazan görevlendiren ve oynattıran asıl güce bakalım. Tüm bu katmanlardan geçip yönetmenin kim olduğunu bulmak için takip etmemiz gereken izlek belli: PARA… Özellikle bretton woods düzeninde karşılıksız basılarak diğer milletler ve halkın kanını emme aracı haline getirilen PARA

Yaşanan ekonomik krizlerde karşılıksız basılıp doğrudan finans kuruluşlarına ve çok uluslu şirketlere pompalanan trilyonlarca dolar Pandemiyle birlikte önce dört sonra sınırsız limitsiz bir çılgınlığa evrildi.

Bilgi teknolojilerini ve sosyal konvansiyonel her medyayı manipule ederek seçimleri de etkileyebilen, piyasayı kontrol edip kontrollü kaoslarla ve krizlerle üretilen değeri kendine aktaran, karşılıksız para arzını da her yöntemle meşrulaştıran, alımını mecbur kıldığı silahlarla ve savaş ekonomisiyle beslenen bu yönetmenler bâtılın komutanları, hakkın aman vermez düşmanlarıdır. Bunlar parti veya klikler üstü öyle bir çetedir ki en ufak bir itaatsizliği ibret-i âlem için cezalandırırlar.

ABD’de buna establishment deniyor ve partiler üstü, ideolojiler üstü ve derin devlet lâfıyla bile tam ifade edilemez bir “kuruluş” ki küresel finans, küresel şirketler, uluslararası örgütler, derin aileler ve devlet bürokrasisinin kılcaldamarlarına kadar giren bir yapı bu. Fetönün küresel olanını düşününüz.

Trump’ın Çin’e ve küresel ticaret ve para hareketlerine dokunan, küresel finans çevrelerinin oyunlarını birazcık zorlaştıran hamleleri, savaş ekonomisini yeterince beslememesi, onların tam istediği rotaya girmemesi mutlak itaat etmemesi “KUR(G)ULUŞ” tarafından şaibeli seçimlerle ipinin çekilmesine neden oldu. Pandemi şartlarında olmayan ahlâkî ve normal bir seçimi açık ara kazanması mümkündü.

Ancak; ülkelerin dostları yok çıkarları vardır dendiği gibi neticede Trump veya halefinin politikaları değil bâtılın ta kendisi olan bu “KUR(G)ULUŞ”un yıkılışı ve ülkemizin menfaatleri bizleri ilgilendiriyor zira bilmeliyiz ki Trump  da  Biden  da  KUR(G)U-

LUŞ’un yönettiği kukla tiyatrosunun unsurlarıdır. Trumpizmi yükseltmişler ise indirmek için yükseltmişlerdir. Aksi halde binlerce ırkçının, saldırganın kongre binasına ellerini kollarını sallayarak girebilmesi nasıl mümkün olurdu? Satrancın bir sonraki hamlesini hazırlayanlar emin olun ki daha fazla küreselleşebilmek için yerelleşmiş göründüler. KUR(G)ULUŞ - The Establishment  “Biden-Harris” Simülasyonuna (Kurgulamasına) hoş geldiniz!

 

GIDA GÜVENLİĞİ BEKA MESELESİDİR!

Türk tarihinde çeşitli boyların destanlarında yer alan ve kuşların bile göç göç diye ağıt yaktığı Büyük Göç hadisesi kuvvetli tahminle, Aral gölünün kurumasıyla bağlantılanıyor. Göçebe topluluklar yaşam ve geçim kaynağı hayvanlarını otlatabilecekleri otlaklardan yoksun kalıp göçe kalkmışlar. İklim değişikliği artık iyice hissedilir ve yaşanır oldu. Gelişmiş ülkeler, Afrika ve üçüncü dünya ülkelerinde tarım arazileri kiralıyorlar. Sulak verimli topraklar ve tarım ile gıda güvenliği stratejik görülüp devletler tedbirlerini buna göre alıyor. Bu hususta ekteki haberde göreceğiniz gibi Fransa devleti gıda güvenliği açısından sakıncalı gördüğünden Carrefour hisselerinin satışına onay vermeyebiliyor. (Fransa Maliye Bakanı, Carrefour için 20 milyar dolarlık satış teklifine karşı çıktı | Euronews )

Aşağıdaki harita NASA’nın yer altı suları haritası. Ülkemizde yer altı suları dahi en alt seviyeye çekilmiş, harita kıpkırmızı ve alarm veriyor. Akarsularımızın debisi ve sulama ve içme suyu barajlarımız da kritik seviyede. (NASA'dan Türkiye'ye kuraklık uyarısı | NTV )

Küresel ısınmanın ve iklim değişikliğinin artık geri dönülmez bir noktayı geçtiği, bundan en fazla etkilenecek ülkelerin başında da ülkemizin geldiği malûmlarınız. Bu hususa dikkat çekmek bakımından yapılması gerekenler çok kapsamlı bilimsel çalışmalar ve siyaset üstü bir millî uzlaşma gerektiriyor. Bunun için üniversiteler, medya, sivil toplum, bakanlıklar, devlet ve bürokrasi, her paydaşa ayrı görev düşüyor. Gelecek nesillerin sağlığı, güvenliği hattâ ülkemizin bağımsızlığı ve bekası buna bağlıdır; ancak her meselede olduğu gibi öncelikle strateji kurulmalıdır. Teklifimiz stratejik, millî, partiler üstü uzlaşmadır. Zira stratejide yapılan hata taktik adımlarla düzelmez.

Stratejik Milli Gıda Güvenliği Kanunu hazırlanması şarttır.

Ne zaman?

Dün!


Bu yazıya yorum ekleyin

Adınız
E-posta Adresiniz
Yorumunuz
 

CAPTCHA


Resimdeki rakamları bu alana yazınız


Eklenen Yorumlar


Henız yorum bırakılmadı...
 
Olaylara bakış - 107... - Sayı 107
Çoklu birlik, çoklukta bi... - Sayı 107
Olaylara bakış - 106... - Sayı 106
Olaylara Bakış-105... - Sayı 105
Tüm Yazıları

ASKIDA ABONELİK: Siz de "askıda abonelik kampanyası"na destek olmak ister misiniz?

Gelecek sayı konusu (108): Rahman ve Rahim Olan Allah'ın; "Ve seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik." (Enbiya, 107) ve "İçinizden Allah'ın lütfuna ve âhiret gününe umut bağlayanlar, Allah'ı çokça ananlar için hiç şüphe yok ki, Resûlullah'ta güzel bir örneklik vardır." (Ahzab, 21) buyurduğu Efendimiz'in (sav) söz davranış ve yaşayışlarında, örnekliğinde ve önderliğinde mânâsını bulan sünnet ve ehl-i sünnet müesseseleri...

Son Eklenen Yorumlardan
 Süper olmuş ... Aslanlar

 Bir kımıltının bir kenara süpürdüğü beden im, aklım fırtınalara göğüs gerdikten sonra var mı bir hük... Sinan AYHAN

 Bilimi bilmemek, ilimden dem almak duası ile...... Sinan AYHAN

 Evet, sayın Erdal Kurtuldu hocamızın yazdığı bu yazdığı bizzat Kardelen dergisinde okumuştum . Şimdi... Osman Cemal Kızılaslan

 Üstadı saygı ve rahmetle anıyor... çektiğifikir sancısından bizlerede bir katre bahşetmesiniRABBÜL Â... Hasan GÖRAL


Kim demiş okumuyoruz diye?
*Sevmediklerimizin, televizyon ekranlarında ve gazete sayfalarında canına okuyoruz!
*Trafik kazalarında ölenler ve PKK canilerinin katlettikleri için rahmet okuyoruz!
*Törenlerde nutuk okuyoruz!
*Kim ne derse desin, bildiğimizi okuyoruz.
Kardelen: Sayı 3, Aralık 1993
Tek kelimeyle kurtuluş yolu
YALÇIN TOPÇU İLE RÖPORTAJ -
Büyük olmak mecburiyeti
Türkün kimliği
Gömlekten
Kımıltı
Dubalı dünya düzeni -IV-
Başyüce


Ali Erdal - Büyük olmak mecburiy...
Ali Erdal - Hayal mi?
Kadir Bayrak - Türk birliği üzerine...
Kadir Bayrak - İç hatlar
Sinan Ayhan - Meselenin ruhu
Sinan Ayhan - Şaire hüzün yakışır
Necip Fazıl Kısakürek - Tek kelimeyle kurtul...
Fatma Pekşen - Çay
Dergi Editörü - Birliğimizi daim eyl...
Site Editörü - Türkün kimliği
Mehmet Hasret - Düşüneceksin
Gönüldaş - Türk birliği
Acıyorum - Acıyorum
Necdet Uçak - Helâlleş
Necdet Uçak - Büyü çocuğum
Necdet Uçak - Ömür
Kardelen Dergisi - Kardelenden haberler...
Kardelen Dergisi - Gelecek sayı konusu ...
M. Nihat Malkoç - İkindi rubaileri
Hızır İrfan Önder - Canımızsın Azerbayca...
Ayhan Aslan - Nedâmet
Ayhan Aslan - Çözüm
Olgun Albayrak - Türkü
Mehmet Balcı - Korona
Mehmet Balcı - Karabağım
Muhsin Hamdi Alkış - Çoklu birlik, çokluk...
Muhsin Hamdi Alkış - Olaylara bakış - 107
Kubilay Ertekin - Düşman içerde
Mesut İlkay Yanık - Osmaniyeli
Halis Arlıoğlu - İçi boşaltılmış mill...
Ahmet Değirmenci - YALÇIN TOPÇU İLE RÖP...
Ahmet Değirmenci - Nerede kaldı yağmurl...
Kürsü Kainatın Efendisi - Mucize
Murat Yaramaz - Medya Sepeti
Murat Yaramaz - İsraf
Murat Yaramaz - Suç
Murat Yaramaz - Çelik
Mahmut Topbaşlı - Binip sevda atına
Erdal Kozankaya - İnsan ömrü de mevsim...
Mehmet Akif Bozkurt - Ben kim miyim?
Ferhat Nitin - Bir tufanda yolcu
Mehmet izzet Gülenler - Dubalı dünya düzeni ...
İsmail Güçtaş - Mehmetim
İsmail Güçtaş - Cühelâ
Erkan Karakaya - Ne zaman
Gülşen Ayhan - Gömlekten
Mertali Mermer - Kımıltı
Cemal Karsavan - Aşk yandı ay bana gü...
İlkay Coşkun - Türk birliği ideali
Vildan Poyraz Coşkun - Daha dün gibi
Vildan Poyraz Coşkun - Zor günler
Erdal Kurtuldu - Cehâletin istilası
Gülzira Şaripova - Sahibine bırakılsın ...
Gennady (Henrikh) Gergardovich Dick - Parys gömlek
Özkan Aydoğan - Eriklerde
Rıdvan Yıldız - Hiç
 
 
23 Mart 2005 tarihinden beri
 Ziyaretçi Sayısı Toplam : 8514686
 Bugün : 4688
 Tekil Ziyaretçi Sayısı Toplam : 529449
 Bugün : 39
 Tekil Ziyaretçi Sayısı (dün) Toplam : 64
 107. Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 3
 Önceki Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 3
Son Güncellenme: 21 Şubat 2021
Künye | Abonelik | İletişim