Kardelen'i DergiKapinda.com sitesinden satın alabilirsiniz.        Kardelen Twitter'da...        Kardelen 32 Yaşında!..       
    Yorum Ekle     379 kez okundu.     Henüz yorum bırakılmadı.     Yazara Mesaj

Bir Dergi Ne İşe Yarar?
Dergi Editörü

  Sayı: 111 -

HİCRET

Hicret, yurt dışında aranan destek;

Dâva sahibine öz yurdu köstek.

Merkezi dışardan sarmaktır murad,

Merkezin çevreden fethidir istek.

Hicret, yurt dışında aranan destek; (Necip Fazıl, Esselâm)

 

Bir dergi ne işe yarar?

Kardelen’in okul duvar gazetesi olarak yayınlanmaya başladığı 1990 yılında, ortaokul öğrencisiydim. 1991’deki canlı yayınlarda izlediğimiz Körfez Savaşını iyi hatırlıyorum. 93’te rahmetli Özal’ın vefatı, 95 seçimleri, Refah Partisinin seçim galibiyeti, 28 Şubat süreci, başörtüsü zulmü, 99 depremleri, ekonomik krizler, 2000’li yıllara girişimiz, milenyum çılgınlığı, internetin ve cep telefonunun hayata hâkim olmaya başladığı günler, Ak Parti’nin iktidara gelişi, 11 Eylül, Ergenekon davaları, kuş gribi, domuz gribi, göçler ve daha neler neler hafızamda taptaze. Kardelen, bütün bu ve benzeri, ülke ve dünya gündemini meşgul eden, ilgilendiren konularda bir fikir beyan etti. Ya bu zikredilenler sayı konusu olarak ele alındı veya derginin sayfalarında meseleler üzerinde fikir yürütüldü.

Göçmenlerin dramını, bundan tam 6 sene önce Ekim/Aralık 2015 tarihli 86. sayımızda ele almışız. O gün meseleye, deniz yoluyla Avrupa’ya kaçmaya çalışırken botları batıp boğulan ve minik cesedi sahile vuran Aylan bebek üzerinden bakmışız. Sayı konusunu da şu cümlelerle ilân etmişiz; “ Dünyanın gözü önünde insanlık, ölü balıklar misali sahile vuruyor. Vatanlarını savaşla, terörle, istikrarsızlıkla yaşanmaz hale getiren Batı’ya, son çare olarak sığınan göçmenlerin dramı…”

86. sayımızda sözüm ona medeniyetin beşiği Batı için tespitimiz: “ (…) Batı, kendisinin bu hale getirdiği insanları görmek istemez… Sömürdüğü, şimdi muhtaç hale gelmiş insanları görmek işine gelmez. Çünkü o zaman zulmünü kabul etmek zorunda kalır. Denize düşen yılana sarılır misali son çare olarak kendisine sığınmak için ölümü göze alanları, ölüme terkeder; hattâ kendisi, onlar için ölüm şartları meydana getirir. Duvar yapar, telörgü çeker, botlarını, teknelerini batırır… Sinek gibi kovar… Hakaret eder, hor görür… (…)” (Ali Erdal)

Üzgünüz ama o gün yaptığımız tespitler, koyduğumuz teşhisler zaman içinde aynıyla vuku buldu. 6 sene sonra geriye dönüp baktığımızda üzülmemek için, bugün yine göç ve hicret üzerinden ama bu kez Batı merkezli değil kendi cephemizden meseleye bakmaya gayret ettik. Eldeki sayı konusunu da bunun için “15. İslâm asrında ümmetin çaresizliği; küfrün postalları altında ezilen vatanlar, göçe zorlanan insanlar... Peki göç edenler Muhacir, ev sahipleri Ensar ahlâkı üzerine mi? Hicret ahlâkının, Ensar-Muhacir hukukunun neresindeyiz?..” cümleleriyle ilân ettik.

Bir mıh bir nalı, bir nal bir atı, bir at... İlanihaye… Hâk bir iman ve doğru bir fikir üzerindeki bir dergi çok işe yarar. Bir dergi, milletinin, kanayan beyni, duyan kulağı, gören gözü, hisseden kalbi olur. Milleti adına tefekkür eder, geçmişin muhasebesini, geleceğin hedeflerini ortaya koyar. Milletinin rotasını çizer, ona yön tayin eder. Kısa vadeli, günlük, küçük menfaatleri peşinde koşanlar bu sebeple dergiyi, dergiciliği anlamaz, anlayamaz. Bu elbise onlara bol gelir ama milletin maşeri vicdanı bunu hisseder, anlar. Kardelen, 32. yaşının arefesinde 111. Sayısıyla okuyucusuyla buluştuğuna göre tespitimizin doğruluğunu söyleyebiliriz…

Yazarımız, ağabeyimiz Sinan Ayhan’ın, arka kapağında okuyucusuna “Dekor çizen bir şiirin ufuklarında yaşayacağınız bir kitap “Su Uykusu”… Kâh rüya, kâh kâbus, kâh tüyden daha hafif bir hayal… Nesnelerden kavrama, kendine bir yuva arayan, hayalî bir yolculuk… Belki bu yolculuk, yola çıkmaya soyunanların milâdı olacak…” cümleleriyle seslenen dördüncü eseri “Su Uykusu” yayınlandı. Şiir tarzında kaleme alınan eser, Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık tarafından basıldı. Eserin okuyucusunun ve istifade edeninin bol olmasını temenni ediyoruz. Sosyal medya hesaplarımız üzerinden yazarlarımızın kitaplarını hediye ediyoruz, bu eseri de aynı şekilde yapılacak çekilişle hediye edeceğiz.

Yazarımız, kardeşimiz Bahadır Kaya’nın annesi ve babası hâkka yürüdü. Cömertliğiyle, ikram severlikleriyle tanıdığımız büyüklerimize Allahtan gani gani rahmet diliyoruz, mekânı cennet olsun.

Önceki sayılarımızda, Yeni Türkiye dergisinin son sayısını Büyük Doğu ve Üstad’a hasrettiğini, Cumhurbaşkanımızın ilk yazıyı kaleme aldığı sayıda, Ali Hocamız ile Muzaffer Bey’in de eserlerinin yer aldığını yayınlamıştık.

Yeni Türkiye dergisinde eseri yayınlanan yazarlara, Kardelen göndermeye karar verdik. 54 eser sahibinden adresini tespit edebildiğimiz yirmi beşine (büyük çoğunluğu akademisyen) hitabımız ve çıkış beyannamemizin yer aldığı bir mektupla son 2 sayımızı ve Üstad sayımızı gönderdik. Diğer eser sahiplerinin de adreslerini tespit ettikçe göndermeye devam edeceğiz. Yazarlara, dergi editörü imzası ile şöyle hitap ettik:

“Gönüldaş!

31 yıldır! Kardelen, ekte dergilerle birlikte sunduğu “ÇIKIŞ BEYANNAMESİ”NDE ifade etmiş olduğu gibi, sadece FİKRİN DEĞERİNİ BİLEN DÜŞÜNEN ADAMLARA istinat etti; sadece onları aradı, sadece onlara ulaşmaya çalıştı ve sadece onların yolunu gözledi!

Selâm ve hürmetlerimizle…”

İyi okumalar…”


Bu yazıya yorum ekleyin

Adınız
E-posta Adresiniz
Yorumunuz
 

CAPTCHA


Resimdeki rakamları bu alana yazınız


Eklenen Yorumlar


Henız yorum bırakılmadı...
 
Ya Tutarsa... - Sayı 113
Bizim Milletçe İhtiyacımı... - Sayı 112
Bir Dergi Ne İşe Yarar?... - Sayı 111
Mâverâ humması Yunusta... - Sayı 110
Tüm Yazıları

ASKIDA ABONELİK: Siz de "askıda abonelik kampanyası"na destek olmak ister misiniz?

Gelecek sayı konusu (114):
Türk Dergiciliği...
Dergicilik özde nedir, bir dergi neyi şekillendirir... Hem yazarını, hem okurunu; keyfiyet bunu gerektirir. Belki her ilinde bir merkez olarak bir mecmua barındıran Türk Dergiciliği hangi insiyakla dergi çıkarmaktadır? Üstelik o insiyak bir sürü dergi çıkarmaya muktedir, ama fizikî ve ruhî şartlar sebebiyle uzun ömre mâlik değil. Tanzimattan beri bir derdin muzdaribi ve bir dertten muzdarip bu yapı nasıl bir karaktere sahip... Türk Dergiciliğinin günümüze kadar olan manzarası, macerası ne...


Son Eklenen Yorumlardan
 Yusuf kardeşim, yorumun için teşekkürler, şiirini kardelen@kardelendergisi.com veya yavuz.sert@yahoo... Site Editörü

 Halis hocam günceli her zaman olduğu gibi güzel açıklamış. Eline emeğine sağlık.... Ahmet Güney

 Halis hocam günceli her zaman olduğu gibi güzel açıklamış. Eline emeğine sağlık.... Ahmet Güney

 Kalemine sağlık dedecim... Beyza Güney

 Kalemine sağlık dedecim... Beyza Güney


Batı; kaybettiği noktanın idrâkinde ve kazanacağı noktanın gafili olduğunu -yalnız kendine- ihtar ederek bugünkü buhranını yaşıyor. Biz; tüm taklitçiliğimize rağmen hem birincisinin, hem ikincisinin gafletindeyiz.
Eğer batı gibi kaybettiğimiz noktanın idrakinde olabilseydik, elimizden kaçırdığımız bunca zamandan ötürü eyvahlar eder; kazanacağımız noktanın gafletinden de sıyrılabilirdik…
Kardelen: Sayı 3, Aralık 1993
Hocanın Heybesi
Edebiyat Savaşçısı
Yazmakla Görülen…
Hakikatin Önsezisinden Yeni Paradigmanın
İnce İnsan
Kurtlar ve İnsanlar...
İnce İnsan
Motosiklet Günlükleri


Ali Erdal - Mizah
Kadir Bayrak - Adam Olmak
Sinan Ayhan - Hakikatin Önsezisind...
Necip Fazıl Kısakürek - Hocanın Heybesi
Bedran Yoldaş - Susuyorum
Ekrem Yılmaz - Yenileyici
Dergi Editörü - Ya Tutarsa
Site Editörü - İnce İnsan
Mehmet Hasret - Yazmakla Görülen…
Necip Fazıl - Durun Kalabalıklar
Necdet Uçak - Bir Çocuk Masalı
Necdet Uçak - Ömür
Necdet Uçak - Beni
Altan Atan - Mizah Ciddî Bir İşti...
Kardelen Dergisi - Kardelenden Haberler
Kardelen Dergisi - FırçalıYorum
M. Nihat Malkoç - Doğumunun 815. yılın...
Hızır İrfan Önder - Güldüğüm Mü Var?
Ayhan Aslan - Çığırtkan
Mehmet Balcı - Ölüm Var
Mehmet Balcı - Hakkı Hatırla
Ahmet Çelebi - Çağlara
Muhsin Hamdi Alkış - Türk Mizahı Hikmetti...
Kubilay Ertekin - Kurtlar ve İnsanlar....
Osman Akyol - İbrahimin Baltası
Kürsü Kainatın Efendisi - Hususilik
Murat Yaramaz - Sorgu
Murat Yaramaz - Mizah
Mahmut Topbaşlı - Nasreddin Hoca
Mahmut Topbaşlı - Şiire Tutundum
Mehmet izzet Gülenler - Motosiklet Günlükler...
Mertali Mermer - Doğruluk Yoklaması
İlkay Coşkun - Sosyal Medya Mizahın...
İlkay Coşkun - "Kritikler" Üzerine ...
Elvin MÜTALİBOĞLU - Yaşamamış Olaydım
İlknur Eskioğlu - Âşıkların Selâmlaşma...
Heybet Akdoğan - İnanmasam
Vahid Aslan - İnsan
Yusuf Çelikler - Feryad-ı Yusuf
Koca Râgıb Paşa - Maya
Abdurrahim Ali URAL - Nasreddin Hoca’nın G...
Lütviyye Asgerzade - Bir Gün
Deniz Sarıtop - Edebiyat Savaşçısı
Ayşe Yaz - Yampirik
Elnur Uğur - Dilenci Çocuk
Habil Yaşar - SMS
Meltem Güdemezoğlu - Bir Bahar Akşamında
 
 
23 Mart 2005 tarihinden beri
 Ziyaretçi Sayısı Toplam : 10574298
 Bugün : 782
 Tekil Ziyaretçi Sayısı Toplam : 559425
 Bugün : 8
 Tekil Ziyaretçi Sayısı (dün) Toplam : 57
 113. Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 10
 Önceki Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 13
Son Güncellenme: 17 Ağustos 2022
Künye | Abonelik | İletişim