Kardelen Twitter'da... https://twitter.com/#!/kardelendergisi        Kardelen 30 Yaşında!..       
    Yorum Ekle     3285 kez okundu.     Henüz yorum bırakılmadı.     Yazara Mesaj

DÜNYA DÖNÜYOR
Turgay Ertem

  Sayı: 40 -

Allah'a inanan bir insan için dünyada yaşanan her şey önemlidir. Çünkü sonuçları itibariyle yakın çevresinden uzaklara, meydana getirdiği güzellikler veya çirkinlikler sebebiyle de âhirete yönelik olarak bir mânâ ifade eder. Hz. Ömer; M. Akif'in anlatımıyla: "Kenar-ı Dicle'de bir kurt aşırsa bir koyunu, / Gelir de adl-i ilahi Ömer'den sorar onu" diyerek sorumluluğunun sınırlarının ne kadar geniş olduğunu ifade eder. Bazıları için kendisinden veya ailesinden başkasının problemleri hiçbir mânâ ifade etmez. Bazıları ise insanların değil, hayvanların bile problemleriyle ilgilenir. Onların dertleri ile dertlenir. Çözüm bulmaya uğraşır. Dünyada iletişimin hızla gelişmesi, dünyanın her yerinden haber alınabilmesi yaşanan olaylar karşısında insanın ilgisiz kalmasını büyük ölçüde ortadan kaldırıyor. Binlerce kilometre uzakta yaşayan bir topluluk hakkında bilgi sahibi oluyor, zulme uğruyorlarsa üzülüyor, güzellikler yaşıyorlarsa seviniyorsunuz, içiniz ferahlıyor. Dünyanın böylesine küçültmesi, büyük hedefleri olan insanların hedeflerini dünya çapında gerçekleştirmek istemelerine cesaret kazandırıyor. Biz Müslümanlar bütün dünyaya sevgiyi yaymak, Allah'ın mesajını duyurmak, ölümden sonra bir hayatın olduğunu anlatmak zorundayız. Dünyada yaptıklarımızın veya yapmamız gerekirken yapmadıklarımızın hesabını vereceğimizi, bizi yaratanı ve bizden istediklerini bilmek zorundayız. Bu görev ve sorumluluk duygusu, her inanan insan için gerekli olduğu halde seçilmiş bazı kimselerde çok daha yüksek derecededir. M. Akif, N. Fazıl, Bediüzzaman gibi şahsiyetler ömürlerini bu uğurda harcamışlardır. Peygamberimiz (as.), bugün yaşasa idi, bugünün bütün teknolojilerinin, Allah'ın adını âlemlere ulaştırmak üzere kullanılmasını isterdi. Onun mirasçıları olan âlimlere ve bütün müminlere de bu görev düşüyor. Peygamberimizin ashabının büyük bir çoğunluğu bu şuurla hareket ederek dünyanın dört bir yanına dağılmışlar ve oralarda vefat etmişlerdir. Allah onlardan razı olsun...

Bu gün bütün dünyayı kontrol altında tutmak, kendi menfaatleri doğrultusunda yönlendirmek isteyen güçler, aynı teknolojiyi kullanarak, bunun yanı sıra bir sürü hileler, şantajlar, tehditlere başvurarak bütün dünyayı sömürgeleri haline getirmek istiyorlar. ABD'nin bütün dünyaya kan ve ateş sunması bunun içindir. Hitler Almanyası'nın, Rusya'nın, Çin'in, Japonya'nın, İspanya'nın, Fransa'nın, güneş batmayan İngiltere'nin ve diğer sömürgeci ülkelerin asırlarca insanlara neler yaptıklarını tarihler kaydediyor.

Bugün gelişmiş olduğunu bildiğimiz bütün ülkeler sömürgecilikle zenginleşmişlerdir. Bazı ülkeler ise, başka toplumları sömürmemişlerde bu defa kendi toplumları içindeki insanları, çalışmaktan ölecek kadar çok çalıştırmışlardır. ABD'nin kendi menfaatlerini korumak için Afganistan'da Irak'ta yapmış olduğu saldırının, attığı bombaların masrafını o ülkenin zenginliklerini, madenlerini, petrolünü kullanarak çıkardığını tahmin etmek zor değil.

Dünyayı parmağında oynatıp yönlendiren, ABD'yi dünya barışını sağlama yerine bozmaya iten, Ortadoğu'ya geldiğinden beri hiçbir şeye aldırmadan, masum insanları zulme uğratan İsrail ve siyonizmdir. İstihbaratıyla, lobileri ile kendisine bütün dünyadan maddi ve manevi yönden destekleyen dindaşları ile dünyanın efendisi olmaya çaba sarf ediyor. Ancak döktüğü kanlar; zulüm ettiği sömürdüğü insanların âhı buna sebep olanlara felaket olarak dönecektir. Olaylara seyirci kalan ABD de hissesine düşeni alacaktır. Çünkü, "zulme rıza zulüm, küfre rıza küfürdür" buyuruluyor. ABD'nin Irak'ta yaptıkları, Kürt devleti oluşturması, Suriye'yi karıştırmaya çalışması hep İsraile'e destek olmak içindir.

Dünyada bize iletilmeyen o kadar çok olay var ki sadece bize bildirilen kadarını öğreniyor ve onların düşünmemizi istediği şekilde düşünüyoruz. Bütün dünyada haberleşme ağı kuran, medyayı elinde tutan, bu uğurda büyük paralar harcayan İsrail, ABD toplumların bağımsız olmayacağını, ülkelerin sınırlarının kalkacağını, her kesin dünya vatandaşı olacağını öne sürüyorlar. "Yeni dünya düzeni" adını verdikleri düzeni istedikleri şartlarda oluşturmaya çalışıyorlar. Kendilerine yakın gördükleri kimseleri ülkelerinde iktidara getirmek için çaba gösteriyor, uyumsuzluk gösterenleri, başka projeler oluşturanları alaşağı etmek için her yöntemi kullanıyorlar. Türkiye de bu ülkelerin etkisini bütün ağırlığı ile hissediyor. Öyle yollara başvuruluyor ki, en güçlü iktidarlar bile batıdan, ABD'den her konuda medet umar hale geliyorlar.

Evet, dünya küçülüyor. İnsanların hedef kitlesi genişliyor. Böyle bir dünyada şuurlu Müslümanların birbirlerine kenetlenip, Allah'ın ipine sımsıkı sarılarak sevgiyi, barışı, bütün çanlılara değer vermeyi, bencillik yerine fedakârlığı, karşılık beklemeden iyilik yapmayı öğretmek görevidir. İnsan öldürmek için silâh yapmak yerine, insanca yaşatmak için gerekli kurumları oluşturmayı, dünya için ölesiye çalışmak yerine Allah'a daha iyi kulluk yapmak için teknolojiyi kullanarak daha fazla boş zaman kazanma görevi olmalıdır.

Dünyayı ufacık bir zerre gibi döndüren Allah'ım! Bizlerin gönlünü sana döndür. Sana ve sana gönül verenlere düşman olanlara da hidayet eyle. Yoksa yaptıklarını boşa çıkar. Sen her şeye gücü yetensin.


Bu yazıya yorum ekleyin

Adınız
E-posta Adresiniz
Yorumunuz
 

CAPTCHA


Resimdeki rakamları bu alana yazınız


Eklenen Yorumlar


Henız yorum bırakılmadı...
 
Benim de söyleyeceklerim ... - Sayı 92
Çanakkale şehitlerine ith... - Sayı 84
Ertuğrul bey ve Osmanlı s... - Sayı 84
Türk milletinde devlet ve... - Sayı 82
Tüm Yazıları

ASKIDA ABONELİK: Siz de "askıda abonelik kampanyası"na destek olmak ister misiniz?

Gelecek sayı konusu (106): Mevlâna, Yunus etrafında Anadolu irfanı...

Son Eklenen Yorumlardan
 Umut mu, umutsuzluk mu; hayali süsleyen güneş, her şeyi tutuşturmaya yeter; ama bir çiçek ki içte ve... Sinan AYHAN

  O kadar güzel kaleme almış ki sevgiyiSözcükler sevgiKağıt o kaleme alşık olmuş.Yüreğine sağlık A... Gülşen Akkaya

 Sevgili Zafer, inceliğin ve yorumun için teşekkür ederim, "yıllar geçse de aramızdan, bu kalp seni u... Sinan AYHAN

 Amin... Okuyucu

 Maalesef bu virüsün aşısı da ilacı da Yok. Allah ıslah etsin... Ahmet Güney


“Yeni Dünya Düzeni” diye bir şey attılar ortaya… Ondan sonra ne ses çıktı, ne soluk… “Yeni Dünya Düzeni” dedikleri, boşluğun sessizliğini dinlemek gibi bir şey mi acaba?..
Kardelen: Sayı 1, Temmuz 1993
Maarif
Nasıl bir insan
İki kelime arasındaki boşluktan geçen ku
Çeyrek asır
Maariften eğitime
Benim 'Caparka'm: G?z? ?ekik Olmayan Bir
Sevgi
İnsanlar anlamaz beni
Zikir ve ?nemi
En tehlikeli virüs...


Ali Erdal - Nasıl bir insan
Ali Erdal - Büyük depremin öncül...
Kadir Bayrak - Filmin sonu
Sinan Ayhan - Türkü, Anadolu harcı...
Necip Fazıl Kısakürek - Maarif
Bedran Yoldaş - Paklanmak
Dergi Editörü - Çeyrek asır
Site Editörü - Maariften eğitime
Mehmet Hasret - Dost cemali
Necdet Uçak - İslâm gelince
Necdet Uçak - Geçer
Necdet Uçak - Değil
Kardelen Dergisi - Kardelenden haberler...
Kardelen Dergisi - Gelecek sayı konusu ...
M. Nihat Malkoç - Her şey eğitimle baş...
Hızır İrfan Önder - Elem gazeli
Hızır İrfan Önder - Gafil olma
Ayhan Aslan - İhtiras
Olgun Albayrak - Münacaat
Mehmet Balcı - Kurban açıklaması
Mehmet Balcı - Kalmadı
Mehmet Balcı - Doluyum
Yusuf Karagözoğlu - Kazandıklarımızı kay...
Muhsin Hamdi Alkış - Olaylara Bakış-105
Kubilay Ertekin - En tehlikeli virüs.....
Halis Arlıoğlu - Hasret ve hüsranla g...
Halis Arlıoğlu - Felek
Büşra Doğramacı - İnsanlığın maarif da...
Kürsü Kainatın Efendisi - Mucize
Murat Yaramaz - Tedrisat
Murat Yaramaz - Mizah köşesi-105
Murat Yaramaz - Vesile
Murat Yaramaz - Bıçak
Murat Yaramaz - Eğilim
Mehmet izzet Gülenler - Dubalı dünya düzeni ...
Gülşen Ayhan - İki kelime arasındak...
Eyyub MEMMEDOV - Deniz boyu sevgim...
Mertali Mermer - İnsanlar anlamaz ben...
Cemal Karsavan - Kaşım değse kirpiğin...
İlkay Coşkun - Maarif meselemiz
İlkay Coşkun - Mülâkat-105
İlkay Coşkun - Vatanım
Turgut Yıldızan - İnsandan hazreti ins...
Turgut Yıldızan - Öğretmen olabilir mi...
Vildan Poyraz Coşkun - Eğitimde anne eli
Mehmet Şirin Aydemir - Keder kardelenleri
Çakmakçıoğlu - Hangi eğitim
Tuba Kanlıkama - Payitahtın sesi
Mustafa Kadir Atasoy - Göktaşı
Ülvi ƏLƏKBƏRZADƏ - Edilen dualar
Ülvi ƏLƏKBƏRZADƏ - Sevgi notumuz
İlknur Şimşek - 1453
 
 
23 Mart 2005 tarihinden beri
 Ziyaretçi Sayısı Toplam : 7887927
 Bugün : 3407
 Tekil Ziyaretçi Sayısı Toplam : 516270
 Bugün : 47
 Tekil Ziyaretçi Sayısı (dün) Toplam : 50
 105. Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 5
 Önceki Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 6
Son Güncellenme: 2 Mayıs 2020
Künye | Abonelik | İletişim