Kardelen'i DergiKapinda.com sitesinden satın alabilirsiniz.        Ali Erdal'ın yeni kitabı TÜRK KİMLİĞİ çıktı        Kardelen Twitter'da...        Kardelen 32 Yaşında!..       
    Yorum Ekle     236 kez okundu.     Henüz yorum bırakılmadı.     Yazara Mesaj

Üstün fikir
Dergi Editörü

  Sayı: 119 -

Ancak filmlerde olacağını zannettiğimiz bir kahramanlık hikâyesi, gözlerimizin önünde cereyan ediyor. Ölümü öldüren insanların destanı yazılıyor. Tıpkı Çanakkale’de az sonra erişecekleri şehitlik mertebesi için kendi cenaze namazlarını kılan kahramanlar gibi… Gazzeli çocuklar “şehitçilik oyunu” oynuyorlar, çok değil daha yüzyıl önce 15’lilere türkü yakan milletin evlâtları için bu oyunda ne mânâlar gizli…

Yıllarca bu satırlardan, eğer bir kurtuluş, bir zafer nasip olacaksa –muhakkak olacak- bunun ancak üstün fikre ittiba ile mümkün olacağını ifadeye gayret ettik.

Üstün fikirden kastımız Hak’kın emrinde ve Hak’ka ulaştıracak tefekkür neticesinde ulaşılacak seviye… Allah Resulü’nün temsil ettiği ufuk çizgisine doğru hamle… Aksiyon, bu seviyeye ulaşınca, bu seviyeden sonra… Saman alevi gibi geçici, fikirden yoksun aksiyonun bir karşılığı, neticesi olmadığını defalarca tecrübe ettik…

Anlaşılan o ki bugün Filistin üzerinden Allah, İslâm’ı hakkıyla temsil edecek yeni bir nesil inşa ediyor. Dâvânın fikirde ve fikirle kazanılacağını idrak eden bir nesil.

Filistinliler, bu süreçte ulaştıkları şehitlik mertebesiyle fitili ateşleyen kıvılcım oldular, ne mutlu onlara. Bir insanı yaşatan bütün bir insanlığı yaşatmış, bir insanı kurtaran bütün bir insanlığı kurtarmış olur müjdesine erdiler. Düşünsenize, onlar vesilesiyle iman nimetine kavuşan insanların bütün hayırlarından onlara da düşecek hisseyi. Ne büyük nimet…

İslâm’ı ancak terörle anan bir medeniyetin çocukları, Batı medeniyetinin evlâtları, başlarındaki kukla idarelere, esir medyalarına rağmen Gazze’de olup bitenleri, zulmün karşısındaki izzetli tavrı görünce önyargılarını sorgulamaya hattâ bir bir yıkmaya başladılar. Gözyaşları içinde zulmü lânetleyen, ilk kez duydukları âyetler karşısında duygularına hâkim olamayan nice Batılı iman ile şereflendi.

Kıta Avrupasında kitleler, Gazze için şehirlerinin meydanlarına aktı, sokaklar, caddeler insan seliyle doldu taştı. Koca stadı Filistin bayraklarıyla donatan Celtic taraftarına, dedesinin gözlerinden öptüğü şehit Rim’in yara izini yanaklarına taşıyan futbolculara, konserlerinde boyunlarına Filistin keyfiyesi, yemenisi bağlayan sanatçılara hayran olduk. İsrail’e en şiddetli diplomatik tepkiyi gösteren Güney Amerika ülkelerine, zulmü bulundukları meclislerde, senatolarda dillendiren siyasetçilere imrendik…

Ümmetin, teklifi henüz kabul etmeyen kısmı ayakta…

Asıl kıyamda olması gerekenler ise sus pus… Konuşanlar ise konuşmakla kalıyor, çocuklar ölmeye, öldürülmeye devam ediyor.

Kardelen, 96. sayısında tefekkürünü Kudüs üzerinden yapmıştı. Bu sayımızda ise tefekkürümüzü, zulmü ve zalimi merkeze alarak yapmaya gayret ettik.

“Peygamber Efendimiz buyuruyorlar: “Ziyaretler ancak üç mekâna yapılır. Mekke’deki Mescidi-i Haram’a, Medine’deki benim bu mescidime ve Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya.”

Mescid-i Aksa’nın ziyaret edilebilmesi için, Kudüs’ün fethedilmesi gerekirdi. Yani bu hadis, ziyaret tavsiyesinden öte ‘KUDÜS’Ü FETHEDİN!’ emriydi… Ümmetinin asker kavminin ifadesiyle, yani bizim tabirimizle “bildirim komutu”dur. Başta İstanbul’un fethi hadisi olmak üzere, o gün hayal dahi edilemeyecek coğrafyalardan bahseden mübarek ve yüce buyrukları gibi… Nitekim Peygamber Efendimiz eşi Meymune'nin (ra) sorusu üzerine Mescid-i Aksa’dan bahisle, “Oraya gidin ve içinde namaz kılın” buyuruyorlar. Oranın Müslüman olmayanların hâkimiyeti altında olduğunun ifade edilmesi üzerine de şöyle buyuruyorlar: “Gidemez ve içinde namaz kılamazsanız kandillerinde yakılmak üzere zeytinyağı gönderin”… Yani orası için fedakârlıkta bulunun!” (Ali Erdal, Kardelen 96. Sayı)

Kudüs için fedakârlıkta bulunmak hiçbir zaman bu kadar önemli olmamıştı. Bizim gidemediğimiz Mescid-i Aksa’yı, her türlü askerî, teknik imkânlara sahip zalim İsrail’e karşı koruyan Filistinlilere, İslâm’ın izzetini korudukları için borçluyuz. İnfak edilecek yarım hurma tanesinden askerî müdahaleye kadar akla gelebilecek bütün yollarla zulme ve zalime karşı durmak, mazlumun yanında durmak boynumuzun borcu.

Kardelen, bu borcu bir nebze olsun ifa etmek için elinizdeki sayıyı hazırladı. Bu sayımızla, yeniden dirilişe ve yeni bir neslin inşasına vesile olan Gazze’yi, o şehrin kahraman insanlarını, Kudüs’ü ve bütün mazlum coğrafyaları selâmlıyoruz.

İyi okumalar.


Bu yazıya yorum ekleyin

Adınız
E-posta Adresiniz
Yorumunuz
 

CAPTCHA


Resimdeki rakamları bu alana yazınız


Eklenen Yorumlar


Henız yorum bırakılmadı...
 
Üstün fikir... - Sayı 119
Tek dünya devleti... - Sayı 118
Oluklar çift... - Sayı 117
Yeniden Soruyoruz: Bir De... - Sayı 116
Tüm Yazıları

ASKIDA ABONELİK: Siz de "askıda abonelik kampanyası"na destek olmak ister misiniz?

Gelecek sayının konusu (120):
Doğumunun 120. yılında Üstat Necip Fazıl Kısakürek...

Son Eklenen Yorumlardan
 "Yürü kardeşim,Ayaklarına bir Kudüs gücü gelsin."Sen ve senin gibi şuurlu insanların sayıları bereke... Nilüfer Mihailoğlu

 Yüreğinize kaleminize sağlık kıymetli hocam. Allah hayırlı sağlıklı uzun ömürler versin.... Faruk AKTI

 kantarın topu olacak efendim ... Esra

  Gönlü klabi temiz abim kalemine sağlık başarılarının devamını diliyorum sevgiler saygılar ... Serkan yakar

 Teşekkür ederim değerli gönüldaşım. İlgin bizi sevindiriyor Faruk......


Devekuşunun kafasını kuma gömmesi misali kafasını toprağa gömen Avrupa bilmez mi ki, nefesi kesilince kafasını (soktuğu yerden) çıkarmak zorunda kalacak ve pişman olacaktır(pişmanlık duyacaktır).
Kardelen: Sayı 1, Temmuz 1992
Soykırım, Antisemitizm ve Filistin Üçgen
Deniz kabarıyor
Gazze günlüğü
Sosyal medyanın gücü
Üstün fikir
Zeytin dalları altından meydan okuyuş
Deniz kabarıyor
Kudüs... Ey Kudüs


Yavuz Sert - Bir tufanın ardından...
Yavuz Sert - Gazze biz ne öğretti...
Ali Erdal - Deniz kabarıyor
Kadir Bayrak - Vah benim halime!
Necip Fazıl Kısakürek - İç ve dış düşman – Y...
Bedran Yoldaş - Elinde taş küçük çoc...
Bedran Yoldaş - Zevâli yakındır zulm...
Ekrem Yılmaz - Kazandım vallahi!
Ekrem Yılmaz - Bitti kelimelerim
Ekrem Yılmaz - Mektup
Dergi Editörü - Üstün fikir
Site Editörü - Sosyal medyanın gücü
Necdet Uçak - Dünya malı
Necdet Uçak - Geldi geçti ömrüm be...
Kardelen Dergisi - Kardelenden haberler
M. Nihat Malkoç - Soykırım, Antisemiti...
M. Nihat Malkoç - Gazze günlüğü
Hızır İrfan Önder - Kasem olsun!
Zaimoğlu - Batı muradına erebil...
Mehmet Balcı - Köyüme gömün
Mehmet Balcı - Sevdam
Muhsin Hamdi Alkış - İsrail-SAMİRİ-oğulla...
İbrahim Şaşma - Kudüs Mektubu
Halis Arlıoğlu - Merhum Mehmet Akif i...
Murat Yaramaz - Hiç
İlkay Coşkun - Filistin
Zafer Nefer - Tas tarak
Özkan Aydoğan - Çocuk
İlknur Eskioğlu - Şehitlik oyunu
Yusuf Çelikler - Bu gidiş nereye?
Ayşe Yaz - Yağmur (Gazzenin çoc...
Bedir Acar - ‘İsrail bizi yenemez...
Hüma Sunguroğlu - Çınarın gölgesinde o...
Hüma Sunguroğlu - Zeytin dalları altın...
Abdullah Doğulu - Filistinde anne-çocu...
 
 
23 Mart 2005 tarihinden beri
 Ziyaretçi Sayısı Toplam : 13138565
 Bugün : 3758
 Tekil Ziyaretçi Sayısı Toplam : 603787
 Bugün : 5
 Tekil Ziyaretçi Sayısı (dün) Toplam : 69
 119. Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 3
 Önceki Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 6
Son Güncelleme: 21 Şubat 2024
Künye | Abonelik | İletişim