Kardelen'i DergiKapinda.com sitesinden satın alabilirsiniz.        Ali Erdal'ın yeni kitabı TÜRK KİMLİĞİ çıktı        Kardelen Twitter'da...        Kardelen 32 Yaşında!..       
    Yorum Ekle     457 kez okundu.     Henüz yorum bırakılmadı.     Yazara Mesaj

Olaylara bakış
Muhsin Hamdi Alkış

  Sayı: 110 -

İRAN AZERBAYCAN GERGİNLİĞİ Mİ FARS TÜRK HESAPLAŞMASI MI?

İran Karabağ savaşından bu yana sureti haktan görünmek için gizliden yaptığı Ermenistan’la işbirliğini, silâh ve mühimmat bağışını açıktan yapmaya başlayınca, buna tepki gösteren Azerbaycan’a barışçı yaklaşım gösterecek yerde, İran genelkurmay başkanı Azerbaycan’ı 4000 füze atmakla açık açık tehdit etti. Sınır boyunca askerî sevkiyatları hızlandırdı, büyük bir tatbikat başlattı, Nahcıvan’a askerî uçuşları yasakladı. Hepsinden kalleşcesi de gizli diplomasiyle Ermenistan’ın ateşkes anlaşmasındaki Nahcıvandan Azerbaycana koridor açma taahhüdünü yerine getirmesine engel oldu; ki bu koridor Türk dünyasını uzun yııllardır ilk defa karadan birleştirecekti. 

İran’ın Azerbaycan’a düşmanlığında sözde gerekçesi Azerbaycan’ın İsrail ile ticarî askerî ilişkileri olsa da herkesin malûmu ki Farsların ta Efrasiyab dedikleri Saka Türkleri hakanı Alp Er Tunga zamanından beri en büyük meselesi Türklerle ve Türklerin birliğinde... İran, Azerbaycan Türkiye ve diğer Türk devlet ve topluluklarının işbirliğini kendisi açısından millî güvenlik ve bekâ sorunu olarak görmekte... Ayrıca İran, vatandaşı olan milyonlarca Azerbaycan Türkünün millî uyanışını kendi felâketi olarak telakki etmekte.   Meselenin tarihî boyutunu görmezden gelen bölgesel siyasî analizler elbette ki noksan ve basit taktik yaklaşımlardır. İhtilaf Azerbaycan - İran arasında değildir. İhtilaf Türk milletiyle Fars milleti arasındadır.

Gönül ister ki hak sahibine dönüp, herkesin hakkına razı olacağı bir barışla mesele çözülsün ve tarihî olarak Türk toprağı olan güney Azerbaycan ve kadim Türk şehirleri aslına dönsün; ancak yüzlerce yıllık stratejik bakış açısı, çok uzak olmayan bir zamanda İran’la Türk milletinin kozlarını yeniden paylaşacağını göstermekte ve gelecek güne millî gücün tüm unsurlarıyla hazırlık yapılmasını gerektiriyor, zira Fars entrikaları ülkemiz etnik ve mezhebî unsurlarına oynayarak millî gücü akamete uğratmaya programlıdır.

Mehteranda söylendiği gibi Hazır ol cenge ister isen sulhu salâh! Hazır olalım, müteyakkız olalım ki bu yüzyılda bir daha, hileyle entrikayla namertçe Perslerce katledilen Alper Tunga ağıtı yakmayalım!

 

Dünyada Ve Ülkemizde Ekonomik Sıkıntılar ve Her Zorluğun Ardından Bir Kolaylık Umudu

Daha önceki sayılarda yer verdiğimiz haber ve yazılarımızda, Covid 19 sonrasında dünya ekonomisinde oluşan kriz tedarik zincirinin bozulması, hammadde sıkıntısı, üretim girdilerindeki düzensizlikler, hastalığın meydana getirdiği kapatmaların ve sosyal mesafe ihtiyacının doğrudan emek yoğun sektörlerde yıkıcı etkisi gibi sebeplerle derinleşerek devam etti. Aşıların devreye girmesi sonrası dahi oluşan mutasyonlar, varyantlar da ekonomiler üzerinde yeni dalga etkileri oluşturmaya devam ediyor. Misal olarak konteyner yokluğundan dünya ticaretinin aksaması, peşin parayla bile mal alınamaması daha önce sık görülmüş şeyler değil. Yanı sıra, krizin etkilerini hafifletmek için karşılıksız piyasaya sürülen paraların enflasyona neden olmaması da zaten düşünülemeyeceğinden artçı şoklar da devam edecek gibi görünüyor.

Dünya ölçeğindeki bu sıkıntılar ülkemizde de yakıcı biçimde vatandaşın cebinde artan fiyatlarla, döviz kuruyla ve enflasyonla etkisini gösteriyor. İşsizliğe etkisi de yakın zamanda ölçülebilir hale gelebilir. Bununla birlikte, bahse konu dünyadaki ekonomik sıkıntıların ülkemiz ekonomisini en az etkilemesi için, bu krizin meydana getirdiği durumu bir fırsat olarak değerlendirip, tedarik zincirindeki kopan halkayı tamamlamak, üretim hattındaki eksilen emeği ülkemizin doldurması, konteyner imalâtından, Çin’in karşılayamadığı talebi karşılayıp pazarlarda kalıcı olmak gibi tedbirlerin uygulamaya sokulması da mümkün ve zorunlu. Kriz ve fırsat.. Her zorluğun ardından bir kolaylık var elbette.

Dünya ticaretinde payını arttırma fırsatını değerlendirme imkânı önemli ama ondan da önemlisi hattâ hayatî olan husus şu ki Allah’ın bir lütfu olan bu mümbit vatan topraklarında tarımsal üretimin ihmal edilmesinin mazereti olamaz. Makam sahiplerinin aslî görevi vatandaşın cebine yansıyan fiyatlar ve gıda güvenliğini sağlamak olmalı ki; önceki yazılarımızda defalarca tekrarladığımız ve şimdi ülkece yaşayarak gördüğümüz gibi gıda güvenliği millî güvenlik meselesidir! Tarım girdilerinde devlet doğrudan tedarikçi ve sözleşmeli alıcı olarak sübvansiyonla piyasaya girip acilen regüle etmelidir. Eğer zincir marketler rekabet kanununa aykırı gizli anlaşma yapıyorsa elbette bunun müeyyidesi kanun dairesinde verilir ancak meselenin daha ciddi bir tarım ve gıda güvenliği politikası ve kanunu olduğu da unutulmamalıdır. Ekonomi politikalarında esneklik ve çağa uygun tepki vermek esas olmalı ve ideolojik saplantılardan uzak durularak kriz anlarında kamucu politikalar ateşleyici olarak kullanılmalıdır.


Bu yazıya yorum ekleyin

Adınız
E-posta Adresiniz
Yorumunuz
 

CAPTCHA


Resimdeki rakamları bu alana yazınız


Eklenen Yorumlar


Henız yorum bırakılmadı...
 
Türk Mizahı Hikmettir!... - Sayı 113
Güzel Ahlâk ve Liyakat... - Sayı 112
Olaylara Bakış - 111... - Sayı 111
Olaylara bakış... - Sayı 110
Tüm Yazıları

ASKIDA ABONELİK: Siz de "askıda abonelik kampanyası"na destek olmak ister misiniz?

Gelecek sayı konusu (115):
Türk mimarîsi
Merkezi (cami) kaybettiğimiz için şahsiyetimizi kaybettik; şahsiyetimizi kaybettiğimiz için evimizi kaybettik, evimizi kaybettiğimiz için de şehrimizi kaybettik.

Son Eklenen Yorumlardan
 Elinize emeğinize sağlık, musikimizin geçirdiği evreleri iyi analiz etmişsiniz.... Ahmet Güney

 Elinize emeğinize sağlık, musikimizin geçirdiği evreleri iyi analiz etmişsiniz.... Ahmet Güney

 Elinize emeğinize sağlık, musikimizin geçirdiği evreleri iyi analiz etmişsiniz.... Ahmet Güney

 Derginizi sürekli takip ediyor, yayınlanan yazılarınızı okuyorum. Herkesin tek tek emeklerine, kalem... Merve

 Kaleminize sağlık hocam çok güzel olmuş her zaman ki gibi :) ... Yasemin


40
Sen Varsın
Uyan
Musikide Asalet
Su
Biz Kimiz?
Biz Kimiz?
Musikide Asalet
“QARANLIĞI” YAZANIN GECƏSİ...
Devletin Yapmadığını, Yapamadığını


Ali Erdal - Devletin Yapmadığını...
Kadir Bayrak - Türk Kimliği
Sinan Ayhan - Oluşmuş ve Oluşmamış...
Sinan Ayhan - Kalem, O Kalemdir
Necip Fazıl Kısakürek - Kıraat Kitabı
Necip Fazıl Kısakürek - Mecmua Yağmuru
Bedran Yoldaş - Hatıra Defteri
Ekrem Yılmaz - Türk Kimliği
Ekrem Yılmaz - Lisan-ı Hâl
Dergi Editörü - Fikrin Değerini Bile...
Site Editörü - Yaz Dostum
Mehmet Hasret - Yaşayan Yemek
Necdet Uçak - Şifa ve Vefa Arama
Necdet Uçak - Sıla Özlemi
Necdet Uçak - Geçer
Altan Atan - Yakarsa Dünyayı...
Kardelen Dergisi - Kardelenden haberler
Kardelen Dergisi - Çıkış Beyannamemiz
M. Nihat Malkoç - Günümüzde Dergicilik...
Nihat Kaçoğlu - Anneannemin Saçları
Mehmet Balcı - Ecel (Ölüm) Gelmeden
Mehmet Balcı - Yüzlerine
Ahmet Çelebi - Yollar
Halis Arlıoğlu - Musikide Asalet
Halis Arlıoğlu - Sen Varsın
Osman Akyol - Pınar Başı
Kürsü Kainatın Efendisi - Hususilik
Murat Yaramaz - Sükût
Murat Yaramaz - Sülük
Mahmut Topbaşlı - Muradım
Eyyub MEMMEDOV - DƏRD İÇİNDƏ...
Mertali Mermer - Yalnızlığın Yakınlığ...
Cemal Karsavan - Açtılar Martılar Uçt...
İlkay Coşkun - Fikir Alıp Fikir Sat...
Turgut Yıldızan - Kültür Savaşçılarımı...
Vildan Poyraz Coşkun - Gölge Etme Başka İhs...
Tuba Kanlıkama - Biz Kimiz?
Özkan Aydoğan - Su
Rıdvan Yıldız - Yıldızlarla Aramda
İlknur Eskioğlu - Allah (C.C.) Her Zam...
Aykutalp Balkan - Ölülerin Bulunmaz Se...
Heybet Akdoğan - Siyara
Selahaddin Yıldız - Bozkır
Yusuf Çelikler - Ahuzar-ı Yusuf
Deniz Sarıtop - Uyan
Habil Yaşar - “QARANLIĞI” YAZANIN ...
Halit Yıldırım - Dergicilik Zor İş Ve...
Ziya Dilsuz - İNSAN TƏK OLAND...
Emel Akçay - Usul Usul
 
 
23 Mart 2005 tarihinden beri
 Ziyaretçi Sayısı Toplam : 10934020
 Bugün : 1761
 Tekil Ziyaretçi Sayısı Toplam : 564840
 Bugün : 25
 Tekil Ziyaretçi Sayısı (dün) Toplam : 121
 114. Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 12
 Önceki Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 12
Son Güncellenme: 11 Kasım 2022
Künye | Abonelik | İletişim