Kardelen'i DergiKapinda.com sitesinden satın alabilirsiniz.        Ali Erdal'ın yeni kitabı TÜRK KİMLİĞİ çıktı        Kardelen Twitter'da...        Kardelen 32 Yaşında!..       
    Yorum Ekle     116 kez okundu.     Henüz yorum bırakılmadı.     Yazara Mesaj

Sorumlu Kim?
Hikmet Öztürk

  Sayı: 116 -

Geçtiğimiz günlerde, asrın felâketi olarak nitelendirilen ve dünya üzerinde pek çok ülkenin yüzölçümü kadar bir sahayı etkisi altına alan depremle karşı karşıya kaldık. Allah, milletimize böyle bir felâketi bir daha yaşatmasın.

Depremin hemen ardından, bütün televizyon kanallarında, gazetelerde,  sosyal medyada, araba devrildikten sonra o kadar çok yol gösteren oldu ki, kafalarımız karıştı. Herşey olup bittikten, binlerce bina yıkılıp onbinlerce insan canından olduktan sonra tüm kanallarda programlar yapıldı. Hangisinin söylediğine inanmamız gerektiğini bilmediğimiz birçok konuşmacı oldu. Ülkemiz maalesef büyük fay hatlarının üzerinde bulunmaktadır. Haritada nereye baksanız, her taraf kıpkırmızı çizgilerle dolu, bu tablo insanların içini karartmakta, psikolojilerini bozmaktadır. Toplumumuzda, nereye kaçalım, nereye gidersek olası bir depremde ölmeyiz düşüncesi hâkim olmaya başlamıştır. Esasen vatandaşımız deprem gerçeğini kabullenip, onunla yaşamak zorunda oldukları konusunda bilinçlendirilmelidir.

Tabiî âfetlerin meydana gelmesine önceden engel olmak asla mümkün değildir, ancak vereceği zararlar, alınacak tedbirlerle asgariye indirilebilir veya tamamen önlenebilir. Deprem konusunda bir sürü komplo teorileri üretiliyor, yapay depremlerden bahsediliyor. Yapay veya doğal olduğu bilinmese de o yıkılan binaları yapanlar, yapılan yanlışlara göz yumanlar, yanlış projelere imza atanlar bilinmektedir. Bu konuda gereken yapılmalı, müsebbipler cezalandırılmalıdır.

Biz, imar ve iskân yönünden depremi değerlendirmek istiyoruz.

Örnek olarak, ecdadımızın yerleşim bölgelerini ele alalım. İlk aklımıza geliveren Bilecik, Bursa, Kütahya, Afyon ve daha birçok il, ilçeler ve köylerimiz. Şehirler, kasabalar ve köyler özellikle yamaçlara iskân edilmiş, tarım alanlarına, ovalara, dere yataklarına, oynak zeminlere yerleşim yapılmamıştır. Daha sonra biz; tarım arazilerini, meraları, dere yataklarını, sahilleri, göl kenarlarını, siyasî çıkar ve rant hesapları ile (fay hattı üzerinde olup olmadıklarına dahi bakmadan) iskâna açarak en büyük kötülüğü yapmışız.

Şehirleri yazarken, Bursa gözümün önüne geldi. Eskişehir-İzmir yolunun kuzey tarafının (meyve bahçelerinin olduğu tarım arazilerinin bulunduğu bölge) iskâna açılması, Bursa’ya ihanettir. Kimbilir, Bursa hangi hesaplara kurban edilmiştir.

Özetlersek, gerek mevcut yerleşimlerde yeni sahalar açılması, gerekse ilk defa iskân edilecek bölgelerde yer tespiti, hayatî önemi haizdir.

Bir bina yapılmadan önce, bina sahibi tarafından arsa temin edilir. Arsanın imara uygun olup olmadığı, ilgili birimlerin (merkezlerde belediyelerin, köylerde il özel idarelerinin) imar plânlarından öğrenilir. Zemin etüdü, zeminin yapısına ve imar plânlarındaki kat iznine göre mimarî, statik, sıhhi tesisat, elektrik plân ve projeleri yaptırılır. Plânlar yapı denetim elemanlarınca incelendikten sonra inşaat ruhsatı için ilgili birime müracaat edilir. Organize sanayi bölgeleri özel hükümlere tabidir.

Plân ve projelerin uygunluğu görüldükten sonra inşaat ruhsatı verilir.

Her şey yasanın istediği şekilde düzenlenmiş, kontrolları yapılmış ve başlangıç ruhsatı alınmıştır. Binanın, plân ve projesıne uygun yapılıp yapılmadığı, kullanılan malzemenin kalitesi, her aşamada denetimlerin yapılıp yapılmamış olması, tüm birimlerin sorumluluğundadır. İnşaat tamamlandıktan sonra da iskân (oturma) ruhsatı verilir.

Buraya kadar olan kısım, binaların yapımında olması gerekenlerdir.

Kahramanmaraş merkezli, 11 ili kapsayan, 2 büyük ve 8.000 civarında artçı depremlerde, resmî rakamlara göre 48,000 vatandaşımız, yıkılan binaların enkazının altında kalarak hayatlarını kaybetmişlerdir. Kayıplar ve ulaşılamayıp hafriyatla maalesef çöp olan insanlarımız var. Aynı şiddeti gördükleri halde dimdik ayakta duran binaların yanında, sadece kum-çakıl yığını haline dönen binalar binlerce ölüme, yaralanmalara, bu yüzden ailelerin parçalanmalarına ve hattâ tamamen yok olmalarına sebep olmuştur. Aman benim yaptığım inşaata ruhsat verilsin diye, araya her düzeyden insanların, eş, dost, akraba, hattâ milletvekillerinin ricacı konulması, kontrolörlerin, imza atanların, vicdanı ile cüzdanı arasına sıkıştığında insan hayatına önem vermeyerek cüzdanını tercih etmeleri sonucu, felâketin boyutları bu kadar büyük olmuştur. İşin maddî tarafı telâfi edilebilir, evler, yollar, parklar yeniden ve belki daha güzeli yapılabilir ancak, içinde oturacak aileler, parklarda oynayacak çocuklar geri getirilemeyeceklerdir.

Sorumlu kim?

Siyasî otorite, belediyeler ve il genel meclisleri, sahilleri, göl kenarlarını, tarım alanlarını, dere yataklarını, mer’a ve bataklıkları imara açarken; mülkî idare amirleri, bölge milletvekilleri, siyasî partilerin başkan ve yöneticileri, belediye başkanları, meclis üyeleri, plânlayıcılar, imara açılan arazilerin sahipleri, sivil toplum kuruluşları,

İnşaat aşamasında; mimarlar, mühendisler, yapı denetimciler, yetkili kurum ve kuruluşların görevlerini yapmayan personeli,

İskân alındıktan sonra; binalarda tadilat yapan, kolonları kesen mal sahipleri, buna göz yuman kiracılar, bu durumu bildiği, gördüğü halde ses çıkarmayan konu komşular

Durgun suya atılan taşın suda meydana getirdiği, gittikçe genişleyen halkaları gibi, toplumumuzun tamamı maalesef sorumludur.


Bu yazıya yorum ekleyin

Adınız
E-posta Adresiniz
Yorumunuz
 

CAPTCHA


Resimdeki rakamları bu alana yazınız


Eklenen Yorumlar


Henız yorum bırakılmadı...
 
Sorumlu Kim?... - Sayı 116
Eğitime katkımız olamaz m... - Sayı 66
DEĞİŞİM, DEĞİŞİMİ BİTİRDİ... - Sayı 65
CHP’NİN İKİLEMİ MHP’NİN A... - Sayı 64
Tüm Yazıları

ASKIDA ABONELİK: Siz de "askıda abonelik kampanyası"na destek olmak ister misiniz?

Gelecek sayının konusu (118):
DEVLET

Son Eklenen Yorumlardan
 Kıymetli İlkay hocam, metnimi ince ince lezzetlendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Kaleminiz var ... fatma pekşen

 Teşekkür ederim değerli dostum Faruk.İlginiz bizi sevindiriyor.... Ekrem Yılmaz

 Kalemine yüreğine sağlık arkadaşım. Selam ve muhabbetle... Faruk aktı

 Böylesi bir eser hiç yorum almamış hayret ki hayretttttttt nasıl olur anlamıyorum ....Etkili anlatım... yasemin olgaçay

 Mükemmel bir yazı. Yüreğinize sağlık. ... Beyza Şen


Türkçe’nin kırpıla kırpıla ne hale getirildiğine bakmadan kalkmışız, “eser vermeli, eser vermeli” diyoruz.
Halbuki “Güneş Dil Teorileri”nin temel yapılmak istendiği bir dili kullanarak karşımızdakilerle konuşup, anlaşabildiğimize şükretmeliyiz.
Kardelen: Sayı 3, Aralık 1993
Sadık Kalın Yeryüzüne
Ruh ve Musikî
Şef Ne İşe Yarar?
Musikî
Oluklar çift
Musikî Ötesi Haz
"SALKIM SÖĞÜT SUYA KÜSMÜŞ" HİKÂYE KİTABI


Ali Erdal - Şef Ne İşe Yarar?
Ali Erdal - Teşhis
Ali Erdal - Seçimlerin Değerlend...
Kadir Bayrak - Ruh ve Musikî
Necip Fazıl Kısakürek - Musikî
Bedran Yoldaş - Hu Demeye Geldik
Ekrem Yılmaz - Musikî Ötesi Haz
Ekrem Yılmaz - Aç Kapıyı -Yankı-
Ekrem Yılmaz - Tatlı Sızı
Ahmet Mahir Pekşen - Kelebeğin Cesedi
Dergi Editörü - Oluklar çift
Site Editörü - Müzik, kültür kimliğ...
Gönüldaş - Arabeske Methiye
Necdet Uçak - Ne Buldun
Necdet Uçak - Çocuklarımız
Necdet Uçak - Varlık, Yokluk
Kardelen Dergisi - Gelecek sayı konusu
Kardelen Dergisi - Kardelenden haberler
Kardelen Dergisi - Acıyorum - Kabul Ede...
M. Nihat Malkoç - MÛSİKÎMİZİN MEDÂR-I ...
Hızır İrfan Önder - Necip Fazıl
Hızır İrfan Önder - İnanmadın
Ayhan Aslan - Beyaz Şarkılar
Ayhan Aslan - Şarkılar
Ayhan Aslan - Beste
Mehmet Balcı - Yanılmaz
Mehmet Balcı - Olmadım
Av. Mustafa Büyükgüner - Heybemden
İbrahim Şaşma - Bıçak
Halis Arlıoğlu - MÜSLÜMAN MİLLÎ İRADE...
Halis Arlıoğlu - MEHMET AKİFİN RUHANİ...
Murat Yaramaz - Bölücü
Murat Yaramaz - Kirli
Murat Yaramaz - Abartı
İlkay Coşkun - "SALKIM SÖĞÜT SUYA K...
Özkan Aydoğan - Sadık Kalın Yeryüzün...
Rıdvan Yıldız - Cinnete Davetiye Ter...
İlknur Eskioğlu - O Da Yetimdi
Ayşe Yaz - Postacının Karısı
Osman Akçay - Ney
Nurcan Suer - Haşrolmak
Nurcan Suer - Bir Damla Zerresinde
Emre Aslan - Aşk
 
 
23 Mart 2005 tarihinden beri
 Ziyaretçi Sayısı Toplam : 12188864
 Bugün : 1734
 Tekil Ziyaretçi Sayısı Toplam : 589329
 Bugün : 23
 Tekil Ziyaretçi Sayısı (dün) Toplam : 53
 117. Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 3
 Önceki Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 0
Son Güncelleme: 6 Ağustos 2023
Künye | Abonelik | İletişim