Kardelen'i DergiKapinda.com sitesinden satın alabilirsiniz.        Ali Erdal'ın yeni kitabı TÜRK KİMLİĞİ çıktı        Kardelen Twitter'da...        Kardelen 32 Yaşında!..       
    Yorum Ekle     440 kez okundu.     Henüz yorum bırakılmadı.     Yazara Mesaj

Heybemden
Av. Mustafa Büyükgüner

  Sayı: 117 -

POTANSİYEL GÜÇ ATAKTA-İLİMDE DE BİRLİK 

Türk Devletler Teşkilâtı’nın kurumsallaşmaya başlaması ile birlikte artık her önemli konuda teşkilâta bağlı Türk devletlerinin ortak hareket etme gayretlerini artıyor. Buna ilişkin olarak Türk Devletleri Teşkilâtı Türk Üniversiteler Birliği Rektörler Özel Toplantısı Semerkant’ta 6-7 Haziran tarihlerinde gerçekleştirildi.

Toplantıya davet edilen Nobel ödüllü Türk bilim adamı Aziz Sancar’da bir konuşma yaptı. Böyle bir toplantıda hitap etmenin büyük bir iftihar kaynağı olduğunu belirten Sancar; “Uzun zaman birbirinden ayrı düşmüş Türklerin bir araya gelmeleri, güçlerini birleştirmeleri, kendilerinin ve dünyanın kalkınmasına katkılar sunma imkânına ulaşmaları bizim gençlik hayalimiz olmuştur. Bugün sizlerin Türk Dünyası’nın medeniyet başkenti Semerkant’da bir araya gelerek, milletimizin bilim ve eğitim sorunlarını, bu sorunlara ortak çözümleri ele almanız beni çok mutlu ediyor.” dedi. Toplantıya Azerbaycan, Kazakistan, Kırgısiztan. Türkiye ve Özbekistan Türk Üniversiteler üyesi üniversitelerin rektörleri, üst düzey yetkilileri ve temsilcileri katıldılar. (Kaynak www.turkicstates.org/tr Resim de bu siteden alınmıştır.)

 

Bosna’da düzenlenen Ayvaz Dede Şenlikleri’nde büyük coşku

Boşnakların İslâm'ı kabul etmesinde önemli katkısı olan Akhisarlı Ayvaz Dede anısına düzenlenen Ayvaz Dede Şenlikleri, Prusac kasabasında yapıldı. Boşnakların ilgisinin oldukça fazla olduğu şenliklerde Milli Savunma Bakanlığı Mehteran Birliği de konser verdi. Konserinde Boşnakça "Sarajevo Grade Moj" ve "Sehidski Rastanak" eserlerini de seslendiren Mehteran Birliği'ne tören alanındaki Boşnaklar eşlik etti. 513’üncü şenlik,  Kur’ân-ı Kerîm okunması ve dua edilmesinin ardından kılınan öğle namazıyla tamamlandı.

Türkler’in Balkanlar’ı fethinden sonra mânevî fethi gerçekleştiren pek çok derviş Anadolu’dan Balkanlar’a gitmişti. Manisa’nın Akhisar İlçesinden bu bölgeye giden Ayvaz Dede de, pek çok irşat faaliyetine katılmış ve aradan 5 asırdan fazla zaman geçmesine rağmen bölgede hâlâ saygı duyulan bir figür haline gelmiştir. İnanışa göre bölgede yaşanan kıtlık zamanında Ayvaz Dede bir dağa çekilerek 40 gün 40 gece dua etmiş ardından gördüğü rüya ile bölgedeki kuraklık sona ermiştir. (Kaynak: www.balkannews.com.tr Resimler de bu kaynaktan) 

Yunan Seçimlerine “Türk” Damgası!

Yunanistan’da 21 Mayıs 2023 tarihinde yapılan genel seçimlerin galibi; Başbakan Kiryakos Miçotakis liderliğindeki Muhafazakâr Yeni Demokrasi Partisi oldu. Ülkenin neredeyse tamamında seçimlerden zaferle ayrılan Miçotakis sadece Türkler’in yoğunlukta yaşadığı Batı Tırakya Bölgesinde kaybetti.

Türklerle ilgili de yeni bir bakış açısı geliştiren Eski Yunanistan Başbakanı Çipras’ın söylemleri Batı Trakya’da karşılık bulurken Miçotakis ve Yunan milliyetçileri Çipras'ı linç etti. Çipras, Batı Trakya’da yaşayan Türkler için “Türk Azınlık” tabirini kullanmıştı.

Türklerin birlikte hareket etmeleri neticesinde 4 Türk aday Yunan parlamentosuna girmeye hak kazandı. 

Ümitlerimiz Artıyor

Azerbaycan’ın zafer kazandığı Karabağ savaşından sonra, Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya Başbakan Yardımcılarının başkanlık ettiği üçlü çalışma grubunun 12. toplantısı 2 Haziran 2023 tarihinde yapıldı. Azerbaycan’ı Türkiye’ye bağlayacak yeni karayollarına ilâve demiryolu ağının da açılması ile Türk devletleri arasındaki ilişkilerin artacağı değerlendiriliyor. 

Türk Dünyası Ortak Alfabe Komisyonu Toplandı

Türk Dil Kurumu ve Uluslararası Türk Akademisi iş birliğinde, Türk Devletleri Teşkilâ’tının uhdesinde düzenlenen “Türk Dünyası Ortak Alfabe Komisyonu Birinci Toplantısı” 28-29 Mayıs 2023 tarihlerinde Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapıldı. Türk Devletleri Teşkilâtı’na üye devletlerin temsilci ve ilim adamları katıldı.

İlk oturumunda “Alfabede Birliğin Sağlanması Hedefi ve Millî Dil Politikaları” ele alındı, dil ve alfabe konusunda yürütülen devlet politikaları anlatıldı. Alfabede birliğin sağlanması için günümüze kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi. İkinci oturumda “Ortak Alfabe Komisyonunun Çalışma Esasları” değerlendirilerek, ortak alfabenin temel prensipleri konuşuldu. Üçüncü oturumda “Ortak Alfabeye İlişkin Yol Haritasının Belirlenmesi” konusu ve Komisyonunun gündemi belirlendi. Ve konular özetlenerek toplantının sonuç bildirgesi kabul edildi.

Türk Devletleri Teşkilâtının belirlemiş olduğu Türk Dünyası 2040 Vizyonu’nda Türk Devletleri arasında alfabede birlik sağlama hedefinin bulunduğu ve Komisyon toplantılarının bu hedef doğrultusunda düzenli olacağı belirtildi.

 

"TRT AFRİKA" YAYINDA

TRT; Türkiye’nin Uluslararası politikalarında yumuşak güç olarak her geçen gün önemini ve kuvvetini arttırmaya devam ediyor. Bu amaca uygun olarak İstanbul’da yapılan TRT-Afrika Yayın Birliği 1. Yayıncılık Zirvesinin ardından TRT Afrika 31 Mart 2023 tarihinde yayın hayatına başladı. 25’e yakın Afrika ülkesinden 50’yi aşkın medya yöneticisinin katıldığı toplantıda; İletişim Başkanı Fahrettin Altun “Küresel iletişim ağında güçlü şekilde yerini alacak olan TRT Afrika’nın, kıtayla ilgili alışılagelmiş algılara ve tek taraflı bilgi akışına özgün bir perspektifle yeni bir soluk getireceğine inanıyorum.” dedi. 

Türkiye-Afrika ilişkilerinin son 20 yılda ivme kazandığını söyleyen TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı ise; TRT İspanyolca ve Farsça dijital haber platformlarımızın açılması için de çalışmalarının devam ettiğini belirtti ve “Biz Afrika’ya baktığımızda geleceği görüyoruz. TRT Afrika, Batının aksine Türkiye’nin Afrika’ya karşı yapıcı ve dostane yaklaşımının, medya sektöründeki tezahürü olacaktır.” dedi.


Bu yazıya yorum ekleyin

Adınız
E-posta Adresiniz
Yorumunuz
 

CAPTCHA


Resimdeki rakamları bu alana yazınız


Eklenen Yorumlar


Henız yorum bırakılmadı...
 
Necip Fazıl’ı anlatmak... - Sayı 120
Ehl-i kubur ... - Sayı 118
Heybemden... - Sayı 118
Heybemden... - Sayı 117
Tüm Yazıları

ASKIDA ABONELİK: Siz de "askıda abonelik kampanyası"na destek olmak ister misiniz?

Gelecek sayının konusu (121):
Türk masal ve destanları...

Son Eklenen Yorumlardan
 Elinize emeğinize sağlık sevgili Halis hocam.Yazılarınızı takıp ediyorum hislerimize tercüman oluyor... Ahmet

 Elinize emeğinize sağlık sevgili Halis hocam.Yazılarınızı takıp ediyorum hislerimize tercüman oluyor... Ahmet

 bosch professional gop 185-liBeylikler dönemini hatırlayalım, birbirlerine karşı üstünlük mücadelesi... Feyzi

 "Yürü kardeşim,Ayaklarına bir Kudüs gücü gelsin."Sen ve senin gibi şuurlu insanların sayıları bereke... Nilüfer Mihailoğlu

 Yüreğinize kaleminize sağlık kıymetli hocam. Allah hayırlı sağlıklı uzun ömürler versin.... Faruk AKTI


Bayramlar da insan ilişkilerinin koparılması için bir vesile haline getirildi. Yakında bayramlar da “bayram tatili”ne çıkarsa hiç şaşmayın!...
Kardelen-Gazete: Sayı 3, 1989
Kasem olsun!
İsrail-SAMİRİ-oğulları
Üstün fikir
Elinde taş küçük çocuğun
Bir tufanın ardından: Filistin
Gabar’da petrol mü çıkarılıyor, çukur mu
Deniz kabarıyor
Kudüs... Ey Kudüs
Zeytin dalları altından meydan okuyuş
Fatih Sultan Mehmet (4)


Yavuz Sert - Bir tufanın ardından...
Yavuz Sert - Gazze biz ne öğretti...
Ali Erdal - Deniz kabarıyor
Kadir Bayrak - Vah benim halime!
Necip Fazıl Kısakürek - İç ve dış düşman – Y...
Bedran Yoldaş - Elinde taş küçük çoc...
Bedran Yoldaş - Zevâli yakındır zulm...
Ekrem Yılmaz - Kazandım vallahi!
Ekrem Yılmaz - Bitti kelimelerim
Ekrem Yılmaz - Mektup
Dergi Editörü - Üstün fikir
Site Editörü - Sosyal medyanın gücü
Necdet Uçak - Dünya malı
Necdet Uçak - Geldi geçti ömrüm be...
Kardelen Dergisi - Kardelenden haberler
M. Nihat Malkoç - Soykırım, Antisemiti...
M. Nihat Malkoç - Gazze günlüğü
Hızır İrfan Önder - Kasem olsun!
Zaimoğlu - Batı muradına erebil...
Mehmet Balcı - Köyüme gömün
Mehmet Balcı - Sevdam
Muhsin Hamdi Alkış - İsrail-SAMİRİ-oğulla...
İbrahim Şaşma - Kudüs Mektubu
Halis Arlıoğlu - Merhum Mehmet Akif i...
Murat Yaramaz - Hiç
İlkay Coşkun - Filistin
Zafer Nefer - Tas tarak
Özkan Aydoğan - Çocuk
İlknur Eskioğlu - Şehitlik oyunu
Yusuf Çelikler - Bu gidiş nereye?
Ayşe Yaz - Yağmur (Gazzenin çoc...
Bedir Acar - ‘İsrail bizi yenemez...
Hüma Sunguroğlu - Çınarın gölgesinde o...
Hüma Sunguroğlu - Zeytin dalları altın...
Abdullah Doğulu - Filistinde anne-çocu...
 
 
23 Mart 2005 tarihinden beri
 Ziyaretçi Sayısı Toplam : 13330740
 Bugün : 513
 Tekil Ziyaretçi Sayısı Toplam : 610382
 Bugün : 3
 Tekil Ziyaretçi Sayısı (dün) Toplam : 123
 119. Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 6
 Önceki Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 6
Son Güncelleme: 21 Şubat 2024
Künye | Abonelik | İletişim