Kardelen'i DergiKapinda.com sitesinden satın alabilirsiniz.        Ali Erdal'ın yeni kitabı TÜRK KİMLİĞİ çıktı        Kardelen Twitter'da...        Kardelen 32 Yaşında!..       
    Yorum Ekle     292 kez okundu.     Henüz yorum bırakılmadı.     Yazara Mesaj

Heybemden
Av. Mustafa Büyükgüner

  Sayı: 117 -

POTANSİYEL GÜÇ ATAKTA-İLİMDE DE BİRLİK 

Türk Devletler Teşkilâtı’nın kurumsallaşmaya başlaması ile birlikte artık her önemli konuda teşkilâta bağlı Türk devletlerinin ortak hareket etme gayretlerini artıyor. Buna ilişkin olarak Türk Devletleri Teşkilâtı Türk Üniversiteler Birliği Rektörler Özel Toplantısı Semerkant’ta 6-7 Haziran tarihlerinde gerçekleştirildi.

Toplantıya davet edilen Nobel ödüllü Türk bilim adamı Aziz Sancar’da bir konuşma yaptı. Böyle bir toplantıda hitap etmenin büyük bir iftihar kaynağı olduğunu belirten Sancar; “Uzun zaman birbirinden ayrı düşmüş Türklerin bir araya gelmeleri, güçlerini birleştirmeleri, kendilerinin ve dünyanın kalkınmasına katkılar sunma imkânına ulaşmaları bizim gençlik hayalimiz olmuştur. Bugün sizlerin Türk Dünyası’nın medeniyet başkenti Semerkant’da bir araya gelerek, milletimizin bilim ve eğitim sorunlarını, bu sorunlara ortak çözümleri ele almanız beni çok mutlu ediyor.” dedi. Toplantıya Azerbaycan, Kazakistan, Kırgısiztan. Türkiye ve Özbekistan Türk Üniversiteler üyesi üniversitelerin rektörleri, üst düzey yetkilileri ve temsilcileri katıldılar. (Kaynak www.turkicstates.org/tr Resim de bu siteden alınmıştır.)

 

Bosna’da düzenlenen Ayvaz Dede Şenlikleri’nde büyük coşku

Boşnakların İslâm'ı kabul etmesinde önemli katkısı olan Akhisarlı Ayvaz Dede anısına düzenlenen Ayvaz Dede Şenlikleri, Prusac kasabasında yapıldı. Boşnakların ilgisinin oldukça fazla olduğu şenliklerde Milli Savunma Bakanlığı Mehteran Birliği de konser verdi. Konserinde Boşnakça "Sarajevo Grade Moj" ve "Sehidski Rastanak" eserlerini de seslendiren Mehteran Birliği'ne tören alanındaki Boşnaklar eşlik etti. 513’üncü şenlik,  Kur’ân-ı Kerîm okunması ve dua edilmesinin ardından kılınan öğle namazıyla tamamlandı.

Türkler’in Balkanlar’ı fethinden sonra mânevî fethi gerçekleştiren pek çok derviş Anadolu’dan Balkanlar’a gitmişti. Manisa’nın Akhisar İlçesinden bu bölgeye giden Ayvaz Dede de, pek çok irşat faaliyetine katılmış ve aradan 5 asırdan fazla zaman geçmesine rağmen bölgede hâlâ saygı duyulan bir figür haline gelmiştir. İnanışa göre bölgede yaşanan kıtlık zamanında Ayvaz Dede bir dağa çekilerek 40 gün 40 gece dua etmiş ardından gördüğü rüya ile bölgedeki kuraklık sona ermiştir. (Kaynak: www.balkannews.com.tr Resimler de bu kaynaktan) 

Yunan Seçimlerine “Türk” Damgası!

Yunanistan’da 21 Mayıs 2023 tarihinde yapılan genel seçimlerin galibi; Başbakan Kiryakos Miçotakis liderliğindeki Muhafazakâr Yeni Demokrasi Partisi oldu. Ülkenin neredeyse tamamında seçimlerden zaferle ayrılan Miçotakis sadece Türkler’in yoğunlukta yaşadığı Batı Tırakya Bölgesinde kaybetti.

Türklerle ilgili de yeni bir bakış açısı geliştiren Eski Yunanistan Başbakanı Çipras’ın söylemleri Batı Trakya’da karşılık bulurken Miçotakis ve Yunan milliyetçileri Çipras'ı linç etti. Çipras, Batı Trakya’da yaşayan Türkler için “Türk Azınlık” tabirini kullanmıştı.

Türklerin birlikte hareket etmeleri neticesinde 4 Türk aday Yunan parlamentosuna girmeye hak kazandı. 

Ümitlerimiz Artıyor

Azerbaycan’ın zafer kazandığı Karabağ savaşından sonra, Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya Başbakan Yardımcılarının başkanlık ettiği üçlü çalışma grubunun 12. toplantısı 2 Haziran 2023 tarihinde yapıldı. Azerbaycan’ı Türkiye’ye bağlayacak yeni karayollarına ilâve demiryolu ağının da açılması ile Türk devletleri arasındaki ilişkilerin artacağı değerlendiriliyor. 

Türk Dünyası Ortak Alfabe Komisyonu Toplandı

Türk Dil Kurumu ve Uluslararası Türk Akademisi iş birliğinde, Türk Devletleri Teşkilâ’tının uhdesinde düzenlenen “Türk Dünyası Ortak Alfabe Komisyonu Birinci Toplantısı” 28-29 Mayıs 2023 tarihlerinde Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapıldı. Türk Devletleri Teşkilâtı’na üye devletlerin temsilci ve ilim adamları katıldı.

İlk oturumunda “Alfabede Birliğin Sağlanması Hedefi ve Millî Dil Politikaları” ele alındı, dil ve alfabe konusunda yürütülen devlet politikaları anlatıldı. Alfabede birliğin sağlanması için günümüze kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi. İkinci oturumda “Ortak Alfabe Komisyonunun Çalışma Esasları” değerlendirilerek, ortak alfabenin temel prensipleri konuşuldu. Üçüncü oturumda “Ortak Alfabeye İlişkin Yol Haritasının Belirlenmesi” konusu ve Komisyonunun gündemi belirlendi. Ve konular özetlenerek toplantının sonuç bildirgesi kabul edildi.

Türk Devletleri Teşkilâtının belirlemiş olduğu Türk Dünyası 2040 Vizyonu’nda Türk Devletleri arasında alfabede birlik sağlama hedefinin bulunduğu ve Komisyon toplantılarının bu hedef doğrultusunda düzenli olacağı belirtildi.

 

"TRT AFRİKA" YAYINDA

TRT; Türkiye’nin Uluslararası politikalarında yumuşak güç olarak her geçen gün önemini ve kuvvetini arttırmaya devam ediyor. Bu amaca uygun olarak İstanbul’da yapılan TRT-Afrika Yayın Birliği 1. Yayıncılık Zirvesinin ardından TRT Afrika 31 Mart 2023 tarihinde yayın hayatına başladı. 25’e yakın Afrika ülkesinden 50’yi aşkın medya yöneticisinin katıldığı toplantıda; İletişim Başkanı Fahrettin Altun “Küresel iletişim ağında güçlü şekilde yerini alacak olan TRT Afrika’nın, kıtayla ilgili alışılagelmiş algılara ve tek taraflı bilgi akışına özgün bir perspektifle yeni bir soluk getireceğine inanıyorum.” dedi. 

Türkiye-Afrika ilişkilerinin son 20 yılda ivme kazandığını söyleyen TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı ise; TRT İspanyolca ve Farsça dijital haber platformlarımızın açılması için de çalışmalarının devam ettiğini belirtti ve “Biz Afrika’ya baktığımızda geleceği görüyoruz. TRT Afrika, Batının aksine Türkiye’nin Afrika’ya karşı yapıcı ve dostane yaklaşımının, medya sektöründeki tezahürü olacaktır.” dedi.


Bu yazıya yorum ekleyin

Adınız
E-posta Adresiniz
Yorumunuz
 

CAPTCHA


Resimdeki rakamları bu alana yazınız


Eklenen Yorumlar


Henız yorum bırakılmadı...
 
Ehl-i kubur ... - Sayı 118
Heybemden... - Sayı 118
Heybemden... - Sayı 117
Kanayan Yara... - Sayı 115
Tüm Yazıları

ASKIDA ABONELİK: Siz de "askıda abonelik kampanyası"na destek olmak ister misiniz?

Gelecek sayının konusu (119):
Dünyanın gözü önünde işlenen bu kaynağı da gayrımeşru vahşet; ve suçlusu Yahudi, yardakçıları ve Siyonizm

Son Eklenen Yorumlardan
 Kıymetli İlkay hocam, metnimi ince ince lezzetlendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Kaleminiz var ... fatma pekşen

 Teşekkür ederim değerli dostum Faruk.İlginiz bizi sevindiriyor.... Ekrem Yılmaz

 Kalemine yüreğine sağlık arkadaşım. Selam ve muhabbetle... Faruk aktı

 Böylesi bir eser hiç yorum almamış hayret ki hayretttttttt nasıl olur anlamıyorum ....Etkili anlatım... yasemin olgaçay

 Mükemmel bir yazı. Yüreğinize sağlık. ... Beyza Şen


Öğretmen ve öğrenciye “okul sigortası” hakkı verilmiş. Pek yerinde, artık disiplinsizlik yüzünden okutmak da, okumak da “risk unsuru” taşır oldu. 
Kardelen: Sayı 3, Aralık 1993
Tek dünya devleti
Toplulukları idare etme hakkı kimin?
İslâm ve Devlet
Adâlet mülkün temeldir
Caretta carettaydı adı


Ali Erdal - Toplulukları idare e...
Ali Erdal - Olayların akışı her ...
Ali Erdal - Dünya kralı
Kadir Bayrak - Devletimiz daim olsu...
Bedran Yoldaş - Sallandı yer ve gök
Ekrem Yılmaz - Türkiye’nin manzaras...
Ekrem Yılmaz - Kalem-kılıç
Dergi Editörü - Tek dünya devleti
Site Editörü - Adâlet mülkün temeld...
Acıyorum - Kalem-Kılıç
Necip Fazıl - İslâm ve Devlet
Necip Fazıl - İç ve dış düşman – Y...
Necdet Uçak - Osman Gazinin bey se...
Necdet Uçak - Dünya
Kardelen Dergisi - Gelecek Sayı Konusu
Kardelen Dergisi - Kardelenden haberler
M. Nihat Malkoç - Penceresiz kalanlara
M. Nihat Malkoç - Herkes tarafından se...
Hızır İrfan Önder - Beni kalbine göm
Zaimoğlu - Devlet fikri
Zaimoğlu - İşte söz
Ayhan Aslan - Pencere
Mehmet Balcı - Olmuş
Mehmet Balcı - Daha güzelsin
Hikmet Öztürk - ”Dünyanın en tatlı ş...
Av. Mustafa Büyükgüner - Heybemden
Av. Mustafa Büyükgüner - Ehl-i kubur
Halis Arlıoğlu - Niçin düşmanlar
Murat Yaramaz - 1915
Murat Yaramaz - Kısmet
Mahmut Topbaşlı - Zaman duaya durdu
Cemal Karsavan - Arzu denizinde fırtı...
İlkay Coşkun - ”Ateş Bandosu” Musta...
Özkan Aydoğan - Caretta carettaydı a...
İlknur Eskioğlu - Hazır mıyız?
Selahaddin Yıldız - Şehid
Fatma Özger Bilgiç - Ayşe’m umursamaz
Deniz Sarıtop - Bana selâm olsun
Emine Öztürk - Yumurta
Mustafa Makas - Devlet
 
 
23 Mart 2005 tarihinden beri
 Ziyaretçi Sayısı Toplam : 12505413
 Bugün : 2370
 Tekil Ziyaretçi Sayısı Toplam : 593537
 Bugün : 38
 Tekil Ziyaretçi Sayısı (dün) Toplam : 53
 118. Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 0
 Önceki Sayıya Bırakılan Yorum Sayısı Toplam : 3
Son Güncelleme: 18 Kasım 2023
Künye | Abonelik | İletişim